گوناگون

«سود ۲۰ میلیون یورویی خانواده اردوغان از معامله‌ای مخفی»

به گزارش اشپیگل خانواده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در معامله‌ای مخفی بر سر یک کشتی، ۲۰ میلیون یورو سود برده است. این کشتی به شرکتی تعلق داشته که سفارش‌های فراوانی از دولت ترکیه دریافت کرده است.

به گزارش آخرین شماره هفته نامه آلمانی “اشپیگل” در کانون این معامله یک میلیاردر ترک با اصلیت آذربایجانی به نام مبارز مانسیموف قرار داشته است. او سرمایه‌گذار اصلی تانکری نفتی به نام “آغداش” است که معامله پنهان بر سر آن صورت گرفته است.

این تانکر از طریق شرکت‌های صوری در مالت و جزیره بریتانیایی “من” ثبت شده است. این اقدام با کمک سیتکی عیان، تاجری که دوست دوران کودکی اردوغان بوده و همچنین مبارز مانسیموف صورت گرفته است.

در “شبکه کاوشگر اروپا” که از این ماجرا پرده برداشته‌، از جمله هفته نامه آلمانی اشپیگل، روزنامه فرانسوی زبانِ بلژیک لوسوار، روزنامه اسپانیایی الموندو و نشریه افشاگر فرانسوی مدیاپارت همکاری می‌کنند.

این شبکه در حال حاضر مشغول تحقیق در باره اسناد موسوم به “مالتا فایلز” (پرونده‌های مالت) است؛ که تحقیقی‌ست در باره پرداخت‌های مالیاتی در جزیره مالت؛ جزیره‌ای که آن را بهشت مالیاتی می‌نامند. به گزارش هفته نامه آلمانی “اشپیگل” نتیجه این داده‌ها نیز گوشه‌هایی دیگر از معاملات خانواده اردوغان را روشن خواهد کرد.

برادر، شوهر خواهر و پسر

مانسیموف در سال ۲۰۰۸ میلادی تانکر نفتی “آغداش” را به شرکت “بومرتس” واگذار کرد. شرکت بومرتس را ضیاء ایلگن، شوهر خواهر، مصطفی، برادر و بوراک، پسر بزرگ اردوغان مدیریت می‌کنند.

البته مانسیموف پس از سال ۲۰۰۸ نیز همچنان از تانکر نفتی “آغداش” استفاده می‌کرده است. او این تانکر را از شرکت بومرتس کرایه می‌کرده و کرایه این کشتی تا اکتبر سال ۲۰۱۵ حدود ۲۱ میلیون دلار برای او هزینه برداشته است.

در سال ۲۰۱۵ مانسیموف قراردادش را با شرکت بومرتس برای پنج سال دیگر تمدید می‌کند. در گزارش شبکه کاوشگر اروپا آمده است که او برای تانکر “آغداش” روزانه ۳۴۰۰ دلار پرداخت می‌کرده است.

هدیه‌ای به نام تابعیت

به گزارش “مدیاپارت” شرکت مانسیموف از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی و نخست وزیر پیشین ترکیه به خاطر دریافت تابعیت ترکیه تشکر کرده است.

“مدیاپارت” این سوال را مطرح می‌کند که شاید تابعیت ترکیه هدیه‌ای برای مانسیموف بوده است و احتمال وجود هدایای دیگری از طرف دولت ترکیه برای مانسیموف منتفی نیست.

به گزارش هفته نامه آلمانی “اشپیگل” مدرکی در ارتباط با خدمات متقابل اردوغان به او وجود ندارد، اما مشخص است که از سال ۲۰۰۸ معاملات مانسیموف با ترکیه به شدت افزایش یافته است. به طور نمونه او از طرف ترکیه ماموریت توسعه بندر بدروم را به دست می‌آورد و سهام‌دار شرکت ساختمانی “تکفن” در ترکیه می‌شود.

تاکنون شخص رئیس جمهوری ترکیه، مانسیموف یا خانواده اردوغان حاضر نشده‌اند در ارتباط با معامله کشتی مطرح شده در تحقیقات شبکه کاوشگر اروپا سخنی بگویند. سیتکی عیان نیز حاضر نشده است در باره این معامله نظری بدهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا