اخبار

تظاهرات هزاران اسرائیلی برای صلح با فلسطینیان

هزاران نفر از مردم اسرائیل شامگاه شنبه ۲۷ مه (۶ خرداد) به خیابان‌های تل‌آویو آمده و در حمایت از “راه حل دو کشور” برای برقراری صلح با فلسطینیان دست به تظاهرات زدند.

آن‌ها پلاکاردهایی علیه ۵۰ سال اشغال مناطق فلسطینی در دست داشتند: «۵۰ سال کافی است ـ اکنون نوبت صلح است.»

این تظاهرات به دعوت سازمان اسرائیلی “صلح اکنون” صورت گرفت که منتقد شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق فلسطینی‌نشین کرانه غربی رود اردن و شرق بیت‌المقدس است.

سخنرانی رهبر اپوزیسیون

آوی بوسکیلا، رئیس سازمان “صلح اکنون” گفت، این تظاهرات “علیه ناامیدی که دولت به ما ارزانی می‌دارد، اشغال‌گری، خشونت و نژادپرستی” برپا می‌شود.

او افزود: «وقت آن رسیده که به اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و تمامی جهان ثابت شود که بخش مهمی از جمعیت اسرائیل مخالف اشغال و خواستار راه حل دو کشور است.»

بر اساس برآورد روزنامه “ها آرتص”، حدود ۱۵هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند. اسحاق هرتزوگ، رهبر مخالفان دولت اسرائیل در سخنرانی خود در میدان مرکزی “رابین”، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را متهم به ایجاد ترس و از دست دادن موقعیت‌ها برای برقراری صلح کرد.

پیام محمود عباس

در جریان این تظاهرات پیام محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین قرائت شد. او در این پیام گفت: «زمان آن رسیده که ما با هم در صلح، هماهنگی، امنیت و ثبات زندگی کنیم.»

عباس گفت، تنها راه برپایی صلح “راه حل دو کشور” برای دو ملت با مرزهای تعیین‌شده در جنگ شش‌روزه سال ۱۹۶۷ است. او از اسرائیل خواست تا یک کشور فلسطینی را به رسمیت بشناسد و به اشغال پایان دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه و سه‌شنبه ۲۲ و ۲۳ مه از اسرائیل و مناطق فلسطینی‌نشین دیدن کرد. ترامپ که قصد دارد دو طرف را به سوی مذاکرات تازه صلح سوق دهد از پدید آوردن چشم‌انداز “توافق نهایی” در منطقه سخن گفت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا