گوناگون

آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد

دونالد ترامپ بالاخره تصمیم تاریخی‌اش را گرفت. روز پنج‌شنبه اول ژوئن او اعلام کرد که علیرغم تمامی مخالفت‌ها آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج می‌شود. خروج ایالات متحده از این پیمان زودتر از سال ۲۰۲۰ عملی نخواهد بود.

با وعده ایجاد اشتغال برای آمریکایی‌ها و بازار کار بهتر برای این کشور، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خروج ایالات متحده از پیمان اقلیمی پاریس را اعلام کرد. او در مبارزات انتخاباتی‌اش این وعده را داده بود و گفته بود که معاهده پاریس به نفع آمریکا نیست. هم‌زمان ترامپ اعلام کرده که در پی ایجاد یک قرارداد اقلیمی جدید است که منافع آمریکا در آن تامین شود و سایر کشورها نیز از آن سود ببرند.

خروج آمریکا از معاهده پاریس عملا زودتر از سال ۲۰۲۰ اتفاق نخواهد افتاد. حال ایالات متحده در کنار سوریه و نیکاراگوئه تنها کشورهای جهان هستند که به پیمان اقلیمی پاریس متعهد نیستند.

تندروهای هم‌حزبی ترامپ نظیر استیون بنن مشاور ارشد استراتژیک او در این تصمیم کنارش بودند. در مقابل دختر ترامپ، ایوانکا و همسرش جرارد کوشنر که مشاور ترامپ است مخالف این تصمیم بودند اما نتوانستند نظر او را تغییر دهند.

تا آخرین لحظات اعلام این تصمیم منتقدان آن سعی کردند رئیس‌جمهوری آمریکا را قانع کنند که به پیمان پاریس پایبند بماند اما موفق نشدند.

خروج آمریکا از پیمان پاریس ضربه محکمی برای اقتصاد این کشور و نیز هم‌پیمانان آن خواهد بود. متخصصان محیط زیست نیز در تمام این مدت سعی کردند ترامپ را قانع کنند که پیمان پاریس در نهایت به نفع اقتصاد آمریکا نیز خواهد بود.

۶۰۰ تن از کارفرمایان بزرگ آمریکا نظیر جانسون اند جانسون و شرکت تولیدی جین، لِوی در نامه‌ای خطاب به ترامپ نوشتند: «اگر ما نتوانیم یک اقتصاد ملی بر پایه تولید کمتر مونوکسید کربن بنا کنیم، در حقیقت موفقیت و کامیابی کشورمان را به بازی گرفته‌ایم.»

آمریکا در خطر انزوای جهانی

ایالات متحده با خروج از پیمان اقلیمی پاریس به شدت منزوی خواهد شد چرا که علاوه بر کشورهای اروپایی کشورهایی نظیر کانادا، چین، روسیه و ژاپن نیز در این پیمان حضور دارند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و نخست‌وزیر چین در دیدار روز پنج‌شنبه (اول ژوئن‌/۱۱ خرداد) خود تاکید کردند که حتی پس از خروج آمریکا از پیمان پاریس به این معاهده متعهد خواهند ماند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز در یک میزگرد در برلین خروج آمریکا از پیمان پاریس را اقدامی کاملا اشتباه خوانده بود. او گفت که آمریکا اساسا نمی‌تواند به این راحتی از این پیمان خارج شود و ترامپ چون از معاهده پاریس به خوبی اطلاع ندارد، می‌گوید آمریکا از آن خارج خواهد شد.

حدود ۲۰۰ کشور در سال ۲۰۱۵ در پاریس پیمانی را امضا کردند که بر اساس آن متعهد شدند افزایش دمای زمین را به زیر دو درجه برسانند تا از گرمایش زمین جلوگیری کنند. دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی‌اش گرمایش زمین را دروغ خوانده بود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا