جوانان

۷۳۰ میلیون کودک در جهان نمی‌دانند کودکی چیست

سازمان خیریه “کودکان را نجات دهید” گزارشی را منتشر کرده که در نوع خود بی‌سابقه است. به گفته این سازمان کودکی ۷۳۰ میلیون کودک در جهان از آنان دزدیده شده است. ایران در رده ۸۰ فهرست کودکی‌های دزدیده شده قرار دارد.

بسیاری از انسان‌ها در سنین بزرگسالی از خاطرات خوش دوران کودکی یاد می‌کنند و در حسرت تکرار دوباره آن روزهای بدون دغدغه و سرشار از خنده و بازی هستند.

می‌گویند همه آنچه از تولد تا دوران بلوغ رخ می‌دهد، شخصیت انسان در آینده را خواهد ساخت و احساس امنیت، اضطراب، شادی، اعتماد به نفس یا گره‌های شخصیتی همه ریشه در دوران کودکی فرد دارند.

اما برای سانیای ۵ ساله از هند، ماریای ۱۳ ساله از ریودوژانیرو یا عمر ۱۲ ساله از سوریه دوران کودکی هیچ معنایی ندارد. سانیا در زباله‌دانی‌های دهلی نو آشغال جمع می‌کند، ماریا در جریان تیراندازی پلیس و باندهای مواد مخدر کشته شد و عمر هم پس از آنکه پدرش در جنگ سوریه کشته شد و برادرش به جنگ رفت، تنها نان‌آور خانواده شده است.

اینها تنها سه نمونه از ۷۳۰ میلیون کودکی هستند که به گفته سازمان خیریه “کودکان را نجات دهید” (Save The Children)  دوران کودکی‌شان دزدیده شده است. این سازمان در گزارشی که روز ۳۱ مه (۱۰ خرداد) منتشر کرد جنگ و خشونت، ازدواج و بارداری زودهنگام، کار اجباری، بهداشت ضعیف و نبود فرصت‌های تحصیلی را دلایل اصلی این وضعیت خوانده و نوشت کودکی یک چهارم کودکان جهان دزدیده شده است.

این گزارش در آستانه بزرگداشت روز جهانی کودک در برخی از کشورها (روز اول ژوئن/۱۱ خرداد) منتشر شده است.

وضعیت کودکان ایرانی

برای تهیه این گزارش مددجویان این سازمان وضعیت زندگی کودکان در ۱۷۲ کشور را مورد بررسی قرار دادند. نتایج پژوهش‌های آنان نشان داده است که کودکان ساکن در غرب و مرکز قاره آفریقا با بیشترین تهدید روبرو هستند.

نیجر، آنگولا، مالی، جمهوری آفریقای مرکزی و سومالی کشورهایی هستند که در انتهای فهرست قرار گرفته‌اند.

کودکان نروژی، اسلوونیایی، فنلاندی، هلندی و سوئدی در مقابل آرام‌ترین دوران کودکی را تجربه می‌کنند. کودکان آلمانی در رده دهم فهرست و کودکان ایرانی در رده هشتادم ایستاده‌اند.

Iran Kinderarbeit ایران در میان ۱۷۲ کشور در رده هشتادم فهرست کودکی‌های دزدیده شده قرار دارد

کشورهایی نظیر کوبا، ترکیه، سری‌لانکا، مغولستان، ترینیداد و توباگو در جایگاهی بالاتر از ایران قرار گرفته‌اند.

وضعیت کودکان در کشورهای عرب نظیر قطر، کویت، عمان، لبنان، تونس، عربستان سعودی، اردن نیز بهتر از ایران گزارش شده است.

در میان کشورهای عرب قطر با ایستادن در جایگاه ۳۴ رتبه‌ای بالاتر از سایر کشورهای عربی دارد که در این فهرست جای داشته‌اند.

آمار در یک نگاه

آمار حائز اهمیتی که سازمان “کودکان را نجات دهید” در گزارش خود با نام “کودکی دزدیده شده” ذکر کرده است:

• حدود ۱۶ هزار کودک زیر پنج سال به طور روزانه جان خود را از دست می‌دهند.

• بیش از ۲۶۰ میلیون کودک از تحصیل محروم‌اند.

• تقریبا ۱۷۰ میلیون کودک مجبور به کار اجباری هستند که از میان آنان ۸۰ میلیون کودک در شرایط خطرناک کار می‌کنند.

• ۲۶ درصد کودکان زیر پنج سال به دلایل ابتلا به سپتیسمی (گندخونی) در هنگام تولد، مننژیت/التهاب مغز، اچ‌آی‌وی/ایدز، سرخک، سیاه‌سرفه و کزاز جان خود را از دست می‌دهند. این موارد بیشترین دلیل مرگ و میر نوزدان در این بازه سنی است.

• حدود ۱۵۶ میلیون کودک در جهان به دلیل سوءتغذیه هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی با اختلال رشد روبرو هستند.

• تقریبا از هر ۸۰ کودک، یک نفر به دلیل جنگ و خشونت آواره شده است.

• در هر ۷ ثانیه از هر ۱۵ دختربچه، یکی تن به ازدواج اجباری می‌دهد.

• در هر دو ثانیه یک دختربچه مادر می‌شود.

کودکی‌های دزدیده شده نوزادانِ کودکان قربانی

به گفته بیژن نشاط، رئیس شعبه این سازمان در آلمان، در زمانی که شما این جمله را تا به انتها می‌خوانید چندین دختربچه در سراسر جهان نوزاد به دنیا آورده‌اند؛ نوزادانی که از آنها هم “همه چیزهایی که دوران کودکی یک انسان را می‌سازند، دزدیده خواهد شد.”

این نخستین باری است که گزارشی از این دست در جهان منتشر می‌شود. سازمان “کودکان را نجات دهید” قصد دارد سالانه این گزارش را به‌روزرسانی کند.

در تهیه این گزارش از اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی، اطلاعات دولتی و همچنین برنامه‌های امدادرسانی متعدد سازمان ملل متحد استفاده شده است.

بیژن نشاط این حقیقت را که در سال ۲۰۱۷ یک چهارم کودکان جهان هنوز هم حق یادگیری، امنیت یا بازی را ندارد، امری غیرقابل قبول می‌داند. به گفته او با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری هدفمند در امر سلامت و رفاه کودکان می‌توان امید داشت که وضعیت تغییر کند.

ده رتبه نخست فهرست به ترتیب:

نروژ و اسلوونی (با امتیاز مشابه)، فنلاند، هلند و سوئد (امتیاز مشابه)، پرتغال، ایرلند، ایسلند /ایتالیا /بلژیک /قبرس/ آلمان و کره جنوبی (امتیازات مشابه)

ده رتبه پایانی فهرست از آخر:

نیجر، آنگولا، مالی، جمهوری آفریقای مرکزی، سومالی، چاد، سودان جنوبی، بورکینا فاسو، سیرالئون و گینه (امتیاز مشابه)

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا