گوناگون

داروی حیاتی بیماران قلبی یک ماهه کمیاب است

رییس انجمن داروسازان با بیان اینکه حدود یکماه است که با کمبود برخی از اقلام دارویی مواجه هستیم، گفت: کمبود داروی دیگوکسین که از داروهای ضروری برای بیماران قلبی است؛ امکان دارد در آینده مشکل ایجاد کند.

رهبر مژدهی‌آذر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به کمبود برخی اقلام دارویی در کشور گفت: داروهایی از جمله ویتامین B1 و دیگوکسین در حال حاضر در بازار کمیاب هستند، البته ویتامین‌ها جز داروهای اصلی نیستند، اما کمبود داروی دیگوکسین که از داروهای ضروری برای بیماران قلبی است؛ امکان دارد در آینده مشکل ایجاد کند.

او در مورد چرایی کمبود برخی داروها در بازار ادامه داد: قرارشده بود؛ داروهایی خارجی که مشابه آن‌ها در داخل کشور تولید می‌شود، واردات‌شان ممنوع یا محدود شود، البته برخی از داروهایی که امروز کمیاب شده‌اند، تولید داخل هستند.

وی تصریح کرد: در مجموع علت این کمبود دارویی هنوز مشخص نیست و ما هم عادت کردیم که در برخی مواقع برخی اقلام دارویی کمیاب ‌شوند.

رییس انجمن داروسازان در پاسخ به این سوال که آیا این کمبودها بیماران را با مشکل روبرو می‌کند یا خیر، گفت: معتقدیم داروهای داخل همان کیفیت داروهای خارجی را دارند و چه بسا در برخی از موارد کیفیت بهتری هم دارند و بیماران از این لحاظ در مورد کمبود داروهای وارداتی با مشکل روبرو نخواهند شد.

رییس انجمن داروسازان با تاکید براینکه داروهای اساسی در بازار موجود است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اکثر داروهایی که کمیاب شده‌اند، چندان لطمه‌ای به بیمار وارد نمی‌کند. البته داروی دیگوکسین در داروخانه‌های دولتی موجود است و همانطور که گفتم حدود یک‌ماهی است که ما با این مشکل ورود این داروها مواجه شده‌ایم و امیدواریم این موضوع به زودی حل شود.

مژدهی‌آذر با بیان اینکه هنوز به مرحله حاد کمبود این اقلام دارویی نرسیده‌ایم، گفت: بیماران می‌توانند با یک گشت و گذار در سطح شهر داروهای خود را پیدا کنند و خوشبختانه با مشکل خاصی در این زمینه روبرو نیستیم.

مژدهی‌آذر درباره تغییر وضعیت بیمار با تغییر دارو گفت: این تغییرات بیشتر احساسی است و به دلیل وابستگی بیمار به آن دارو ایجاد می‌شود کما اینکه وقتی رنگ جعبه دارو تغییر می‌کند، بیمار احساس می‌کند آن دارو کیفیت و خاصیت قبل را ندارد البته در برخی موارد نیز ممکن است داروهایی باشند که مواد اولیه آنها از کشورهایی تهیه شده باشد که از درجات پایین‌تر صنعتی باشد و این باعث تغییر در تاثیر دارو شود، اما در مجموع اغلب داروهایی که در ایران تولید می‌شوند، کیفیت مطلوبی دارند.

او درباره ورود داروهای تقلبی ضد سرطان به کشور اظهار کرد: متاسفانه یک سری افراد سودجود ممکن است دست به چنین اقدامی بزنند، البته دولت تا جایی که امکان دارد تلاش خود را جهت ممانعت از ورود این داروها به داخل کشور می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا