گوناگون

یونیسف: روزانه حدود ۵ هزار نفر در یمن به وبا مبتلا می‌شوند

صندوق کودکان ملل متحد( یونیسف) با اعلام این‌که روزانه بین ۳ تا ۵ هزار نفر در یمن به وبا مبتلا می‌شوند، هشدار داد داد این بیماری ممکن است فراتر از مرزهای این کشور شیوع یابد.

وبا در یمن

به نقل از «اسکای‌نیوز»، «خیرت کپلاره» مدیر بخش خاورمیانه سازمان یونیسف، روز شنبه، درمورد گسترش فزاینده بیماری وبا در یمن هشدار داد و اعلام کرد که روزانه به طور تخمینی بین ۳ تا ۵ هزار نفر در این کشور به این بیماری مبتلا می‌شوند.

کپلاره با اعلام این‌که در ماه گذشته ۷۰ هزار مورد از ابتلا به وبا در یمن گزارش شده، تصریح کرد که این بیماری ۱۹ استان از ۲۲ استان یمن را تحت تأثیر قرار داده است.

این مقام یونیسف تأکید کرد که اگر کمک‌های لازم صورت نگیرد، شمار مبتلایان به وبا در یمن می‌تواند در دو هفته دو برابر شود و در نزدیک به یک ماه به ۳۰۰ هزار مورد برسد.

او همچنین هشدار داد این بیماری ممکن است فراتر از مرزهای این کشور شیوع یابد، باید محل نگرانی همه کشورهای در جوار یمن باشد.

این هشدار در حالی است که دو هفته پیش سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود که در نزدیک به یک ماه نزدیک به ۳۰ هزار تن به وبا مبتلا شده‌اند که ۳۱۵ تن بر اثر این بیماری جان داده‌اند.

در آن زمان ارزیابی سازمان جهانی بهداشت با تکیه بر سرعت شیوع این بیماری حاکی از آن بود که شمار مبتلایان به وبا، ظرف شش ماه به ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم یمن در مناطقی زندگی می‌کنند که خطر شیوع وبا در آن‌ها زیاد است.

بیماری وبا که یک نوع عفونت واگیردار است بر اثر آلودگی غذا یا آب به باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود.

جنگ ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن طی ۳ سال گذشته به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار تن و آواره شدن نزدیک به ۳ میلیون نفر از جمعیت این کشور شده، ویرانی بخش‌های اقتصادی و درمانی یمن را در پی داشته، و آن طور که مدیر بخش خاورمیانه یونیسف می‌گوید، مبتلایان به وبا در یمن توانایی مالی سفر به مناطقی را که درمانگاه‌های رایگان فعالیت می‌کنند، ندارند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا