بین‌المللی

چهار کشور منطقه روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کردند

چهار کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر بطور غافلگیرکننده‌ای روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. علت این اقدام “پشتیبانی پایدار قطر از تروریسم در یمن و سوریه” ذکر شده است.

خبرگزاری آلمان بامداد دوشنبه (۵ ژوئن/۱۵ خرداد ) به نقل از فرستنده‌ی الجزیره گزارش داد که کشور قطر بطور ناگهانی از سوی چهار کشور همسایه‌ی خود منزوی شده است.

طبق این گزارش چهار کشور بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر در اقدامی هم‌زمان همه‌ی روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده‌اند.

افزون بر این، سه کشور حاشیه‌ی خلیج فارس که همسایگان مستقیم قطر هستند اعلام کردند که همه‌ی گذرگاه‌های مرزی خود با قطر را بسته و از شهروندان قطر خواسته‌اند که ظرف ۱۴ روز خاک این کشورها را ترک کنند.

علت این اقدام “پشتیبانی پایدار قطر از تروریسم در یمن و سوریه” ذکر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه‌ی مصر نیز اعلام کرده که به دلیل “پشتیبانی قطر از تروریسم” فرودگاه‌ها و بندرهای خود را به روی هواپیماها و کشتی‌های قطری می‌بندد.

دولت قطر هنوز به این اقدام واکنشی نشان نداده است.

گفتنی است که این چهار کشور بارها قطر را متهم کرده بودند که از جنبش اخوان‌المسلمین که قدیمی‌ترین جنبش اسلامگرا در منطقه است و نیز دیگر گروه‌های افراطی حمایت می‌کند. این اواخر نزدیکی قطر به ایران نیز باعث ناخشنودی عربستان سعودی از این کشور شده بود.

عربستان سعودی همچنین با اشاره به نقش فرستنده‌ی الجزیره قطر را متهم می‌کند که از گروه‌های افراطی در منطقه پشتیبانی می‌کند تا بتوانند ایدئولوژی خود را در منطقه گسترش دهند.

خبرگزاری دولتی عربستان SPA نوشته است که قطر از برخی گروه‌ها و فرقه‌های تروریستی در منطقه مانند اخوان‌المسلمین، داعش و القاعده پشتیبانی می‌کند و باعث می‌شود که این گروه‌ها بتوانند پیام‌های خود را رسانه‌ای کنند.

در این گزارش همچنین قطر به پشتیبانی از شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران متهم شده است که در ناآرامی‌ها در منطقه‌ی شیعه‌نشین شرق قطیف و در میان شیعیان بحرین نقش دارند.

خبرگزاری دولتی مصر نیز نوشته است که سیاست قطر “امنیت کشورهای عربی را تهدید می‌کند، تخم خصومت و نفاق می‌پراکند و باعث شکاف در وحدت جوامع عربی” می‌شود.

در هفته‌های گذشته شماری از رسانه‌های آمریکایی نیز رهبران قطر را متهم کرده بودند که از گروه‌های تروریستی پشتیبانی مالی می‌کنند.

قطر عضو ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا بر ضد داعش است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا