جوانان

مراقب شیادان باشید

همه ما والدین کودکان اوتیستیک و همه آنهایی که کودکشان ناتوانی ذهنی، جسمی یا حرکتی دارند، از تمام وقت و درآمد و توانشان استفاده می‌کنیم تا فرزندانمان بتواند پیشرفت کرده و از ناتوانی فاصله بگیرند. گاهی حاضریم هر کاری بکنیم تا یک قدم بالاتر برویم و متاسفانه خیلی‌ها از این استیصال خانواده‌ها سوء‌استفاده می‌کنند.

جدا از حجم بالایی از افراد شیاد که به اسم طب گیاهی و سنتی و… ادعای درمان اختلالی مانند اوتیسم را دارند، می‌بینیم شبه‌متخصصانی که با همان اسم روش‌های علمی متداول کاردرمانی اوتیسم کسب درآمد می‌کنند اما سررشته، مدرک و تجربه کافی حداقلی را هم ندارند و اصول اولیه کار را رعایت نمی‌کنند. لذا خانواده‌هایی که دستشان به نقطه قابل‌اتکایی بند نیست، تنها با فکر به بهترشدن فرزندانشان آنها را به این مراکز می‌سپارند. همین چند شب پیش مادری یک سری مدارک و شواهد و روایات از مرکزی در شهرستانی را ارسال کرد که نشان از بدرفتاری، خشونت، روش‌های غیراستاندارد و حتی غیرانسانی با کودکانی بود که نه توان دفاع از خود را دارند و نه حتی قدرت گزارش و بیان آنچه بر آنها رفته است. البته گفته‌های این مادر هنوز به درجه اثبات نرسیده اما همه ما می‌دانیم که در این دیار هیچ‌ چیز غیرممکن نیست. بی‌شک‌ درصد قریب به اتفاق کادر درمانی سراسر کشور همواره با محبت و دلسوزی برای بهبود فرزندان ما تلاش می‌کنند که هیچ‌ شکی در حقانیت و درستکاری آنان نیست. فقط به یاد داشته باشیم که در کنار آموزش و پیشرفت، به آرامش، امنیت جسمی و روحی و رضایت فرزندمان هم باید بیندیشیم.
بنابراین چند نکته را لحاظ کنیم؛ تنها و تنها مراکزی اجازه کاردرمانی، گفتاردرمانی، بازی‌درمانی و… را دارند که مجوز رسمی از سازمان بهزیستی دریافت کرده باشند و صاحب مجوز دارای مدرک کاردرمانی باشد. این مجوزها باید در سالن اصلی مرکز در معرض بازدید همه مراجعه‌کنندگان قرار بگیرد. پدر و مادر کودک در هر زمانی می‌توانند شاهد مراحل درمانی فرزندشان باشند. در صورت اخلال و حضور آنان در روند درمان توصیه می‌‌شود از مراکز درمانی، نصب دوربین‌های مداربسته با قابلیت گزارش‌گیری را طلب کنند. وقتی امروز تمام مهدکودک‌های کودکان عادی ملزم به نصب دوربین شده‌اند، قطعا کودکانی با مشکلات خاص حق بیشتری در این زمینه دارند. قیمت کاردرمانی یک نرخ اصولی، ثابت و تعیین‌شده است. اگر می‌بینید که مرکزی نرخ کمتری را از شما طلب می‌کند، حتما در وجود مجوزهای لازم مرکز دقت کنید. لیست مراکز دارای مجوز در سایت سازمان بهزیستی هر استان وجود دارد. قبل از مراجعه حتما چک کنید و در آخر بیشتر مراقب این کودکان معصوم زبان‌بسته باشید. همه ما می‌دانیم که اصل بر برائت است مگر آنکه خلافش ثابت شود. پس با خواندن این متن به هر کسی هم شک نکنیم.
آرمان-لادن طباطبایی – بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا