گوناگون

محافظه‌کاران انگلیس اکثریت پارلمانی خود را از دست دادند

حزب محافظه‌کار بریتانیا به رهبری نخست‌وزیر ترزا می در انتخابات زودهنگام، اکثریت مطلق در مجلس عوام پارلمان را از دست داد. بنا بر گزارش‌ها پس از شمارش آرا در تقریبا همه‌ی ۶۵۰ حوزه انتخابی تا صبح جمعه (۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد) محافظه‌کاران دیگر بخت تصاحب ۳۲۶ کرسی مجلس عوام (اکثریت مطلق) را ندارند.

_96389445_746ec133-f781-4a0a-8914-fc4aa6fdd4a1.jpg

پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات اعلام شده بود که حزب محافظه‌کار حاکم به صورت شکننده از رقیب اصلی خود، حزب کارگر پیش است. بر اساس آخرین نتایج شمارش آرا، حزب محافظه‌کار (تا لحظه تنظیم این گزارش) ۳۱۳ کرسی و حزب کارگر ۲۶۰ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی را به دست آورده‌اند.
بنا بر نتایج نظرسنجیِ پس از انتخاباتیِ چند شبکه تلویزیونی بزرگ بریتانیا، در نهایت محافظه‌کاران ۳۱۴ و حزب کارگر ۲۶۶ کرسی را در اختیار خواهند داشت.

پس از اعلام نخستین پیش‌بینی‌ها از نتیجه انتخابات، ارزش پوند انگلیس با شیب شدیدی سقوط کرد و در برابر دلار ۳/ ۱ و در برابر یورو ۵/ ۱ درصد ارزش خود را از دست داد.

نتیجه انتخابات ممکن است بر روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا – برگزیت – هم بی‌تأثیر نباشد. یک اقتصاددان در مؤسسه مالی جی پی مورگان معتقد است که پس از شکست حزب حاکم در تسلط مطلق بر مجلس عوام، احتمال اینکه بریتانیا درخواست کند مذاکرات برگزیت به تأخیر بیافتد، به صورت محسوسی افزایش یافته است. به نظر این کارشناس اقتصادی، تحولات سیاسی کنونی در بریتانیا در روند نفسگیر مذاکرات برگزیت اختلال ایجاد خواهد کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا