جوانان

سه فعال تلگرامی با ۳۶ سال حبس به دادگاه تجدید نظر می روند

محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده، که مدیریت کانال هایی تلگرامی را به عهده داشتند، اواخر شهریور ماه سال گذشته بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. دادگاه تجدیدنظر این سه فعال تلگرامی، سه شنبه هفته آینده در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار خواهد شد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده‬‎

به گزارش خبرگزاری هرانا، محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده، هر سه متولد سال ۱۳۷۳ که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، جمعا به ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند پس از اعتراض به حکم روز سه شنبه ، ۲۴ خردادماه ۱۳۹۶ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر مورد محاکمه مجدد قرار خواهند گرفت.
بر اساس حکم صادره از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شد، هر یک از این فعالین به اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی علیه نظام” به ۵ سال، “توهین به مقدسات” ۵ سال و “توهین به رهبر و بنیانگذار انقلاب” به ۲ سال و در یک مورد “شرب خرم” جمعا به ۱۲ سال حبس محکوم شدند.

محمد مهاجر متولد ۱۳۷۳، در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۵بازداشت و بعد از حدود یک ماه بازجویی، در تاریخ ۲۵ مهرماه به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

علیرضا توکلی متولد ۱۳۷۳، در تاریخ ۱۲مردادماه ۱۳۹۵ بازداشت و بعد از شش ماه بازجویی مورخ ۷ بهمن ماه به بند هشت زندان اوین انتقال یافت.

محمد مهدی زمان زاده متولد ۱۳۷۳، مورخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۵ بازداشت و مدتی بعد در تاریخ ۳ مهرماه به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

این سه فعال ۲۳ ساله در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین توسط بازپرس “علی قرائت کار” تفهیم اتهام شدند و پس از چند مرتبه حضور در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، مورخ ۲۱ فروردین ۹۶، آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات آنان در این شعبه برگزار شد.

این سه شهروند که از سال ۱۳۸۹ در راستای حقوق بشر، فعالیت های خود را آغاز کزدند ، همگی به دلیل مدیریت کانال هایی در پیام رسان تلگرام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند، محتوای مندرج شده در این کانال ها مصداق اتهامات و محکومیت آنان محسوب شده است. در پی بازداشت این فعالین در سال ۱۳۹۵، کلیه شناسه های کاربری آنها در فضای مجازی مسدود و وسایل های آنها مصادره شده است.”
یک منبع مطلع درباره این پرونده به گزارشگر هرانا گفت که علاوه بر سه فرد محکوم شده، سه متهم دیگر نیز وجود دارد که هیچگاه بازداشت نشدند و صرفا در چند نوبت پس از احضار به اداره پیگیری مورد بازجویی قرار گرفتند اما تشکیل پرونده ای علیه آنان صورت نگرفت.

لازم به ذکر است در آخرین تحول مربوط به این متهمان، محمد مهاجر زندانی محبوس در بند هشت زندان اوین، در پی برخورد لفظی و اعتراض به مسئول سالن ملاقات زندان اوین به دلیل زمان محدود برای ملاقات و عدم رعایت وقت قانونی ملاقات و برخورداری از پوشیدن لباس مخصوص ملاقات، با شکایت آن مقام به شورای انضباطی فرا خوانده شد. مقامات زندان طی تهدید قبلی این زندانی را از داشتن ملاقات و آزدی مشروط در آینده با خبر ساختند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا