گوناگون

اعلان تاریخ همه پرسی استقلال کردستان عراق

احزاب کرد عراقی در نشستی با حضور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق سوم مهر ماه را به عنوان موعد همه پرسی استقلال مشخص کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از السومریه،احزاب سیاسی کرد عراق با اجرای همه پرسی استقلال منطقه کردستان در روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) موافقت کردند. منابع عراقی اعلام کردند که این تصمیم به دنبال نشست مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان با احزاب کردی اتخاذ شد. پیشتر محافل امریکایی و غربی در زمان سقوط صدام از طرح خاورمیانه بزرگ سخن رانده بودند و حتی سخنی مبنی بر وجود نقشه ای برای تغییر مرزهای کشور های خاورمیانه و شمال افریقا در مجامع و رسانه های مجازی مطرح بود ….

به گزارش رادیوزمانه به نقل از خبرگزاری کردی رووداو مسعود بارزانی و گروهی از سیاستمداران اقلیم کردستان در نشستی که شامگاه چهارشنبه ۷ ژوئن برگزار شد، ۲۵سپتامبر سال جاری  را تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال تعیین کردند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با رهبران و نمایندگان ۱۵ حزب و جریان سیاسی اقلیم کردستان برای بحث و گفتگو بر سر تعیین موعد برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت نشست مشترکی برگزار کرد.
در این نشست کە جنبش تغییر (گوران) و جماعت اسلامی (کومل) حاضر بە شرکت در آن نبودند، ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ بە عنوان موعد برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت تعیین شد.
آن گونە کە در اطلاعیە پایانی نشست آمدە است، همەپرسی تعیین سرنوشت بە جز استان‌های اقلیم کردستان در مناطق کردستانی خارج از ادارە دولت اقلیم کردستان نیز برگزار می‌گردد.
همچنین تصمیم گرفتە شد کە تا روز برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت همە احزاب سیاسی برای بازگشایی پارلمان و حل مشکلات سیاسی تلاش نمایند.
احزاب سیاسی اقلیم کردستان در این نشست تصمیم بە تشکیل شورای عالی همەپرسی بە ریاست مسعود بارزانی گرفتند و باید تا ۱۲ ژوئن سال جاری احزاب نمایندگان خود برای عضویت در کمیتە مذکور و کمیتەهای مرتبط را معرفی نمایند.
در این نشست بر تمرکز تلاش‌ها برای بهبود وضعیت معیشت مردم و اوضاع اقتصادی اقلیم کردستان تاکید شد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا