ورزشی

تاسیس آکادمی والیبال در گنبدکاووس، “پایتخت والیبال ایران”

معاون استاندار گلستان از راه‌اندازی مدرسه عالی آموزش والیبال در گنبد کاووس بزرگترین شهر ترکمن‌نشین ایران خبر داد. والیبال در میان ترکمن‌ها وزرشی مردمی است و گنبد کاووس به پایتخت والیبال ایران مشهور شده است.

Iran Volleyball (3060.ir)

بازی والیبال در یکی از جشن‌های عروسی ترکمن‌صحرا در روستای بدراق (۱۳۹۵)

عبدالقدیر کریمی، فرماندار گنبدکاووس و معاون استاندار استان گلستان اعلام کرد که در گنبدکاووس پژوهشکده مرتبط با حوزه والیبال و یا مدرسه عالی آموزش والیبال راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم (۱۸ خرداد) معاون استاندار گلستان این خبر را در مراسم تودیع و معارفه رئیس هیئت والیبال شهرستان اعلام کرده است. تسنیم از قول معاون استاندار گلستان نوشت: «ورزش والیبال با زندگی مردم گنبدکاووس عجین است و به دلیل علاقه وافر ما یکی از امتیازات و برندها حوزه شهرستان محسوب می‌شود.»

ابراهیم غفاری رئیس اداره ورزش و جوانان گنبدکاووس هم در مراسم معرفی رئیس هیات والیبال گنبد گفت که مجموعه آکادمیک والیبال شهرستان در حال راه‌اندازی است و تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

Iran Volleyballer für Olympia qualifiziert (Mizan)

تیم ملی والیبال ایران

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گنبدکاووس درباره جزئیات این طرح گفت: «این مجموعه دارای دو سالن، یک عرصه بدنسازی، یک خوابگاه با ظرفیت ۶۰ نفر، سونا و جکوزی خشک و بخار، دفتر خانه والیبال، اتاق بزرگ جلسات است و اعتبارات آن از محل اعتبارات استانی بوده و امسال ۸۵۰ میلیون تومان تخصیص یافته که جوابگو نیست و امید داریم اعتبارات بیشتری تخصیص یابد.»

غفاری یادآور شد که با راه‌اندازی این مجموعه صدها ورزشکار برای تیم ملی آموزش و پرورش داده خواهند شد و ۲۰ مربی نیز مشغول فعالیت می‌شوند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گنبدکاووس در پایان صحبت‌های خود درخواست کرد که باید حمایت بیشتری از ورزش والیبال گنبدکاووس به عنوان پایتخت والیبال کشور شود.

ترکمن‌ها و والیبال ایران

یک کارشناس امور والیبال از گنبدکاووس به دویچه وله می‌گوید، والیبال در بین ترکمن‌های ایران ورزشی مردمی به حساب می‌آید و به بخشی از زندگی مردم تبدیل شده است. در مراسم جشن‌های عروسی و حتی در مراسم‌های رسمی مسابقات والیبال یکی از بخش‌های مهم این مراسم‌ها به شمار می‌آید.

او درباره تاسیس آکادمی والیبال هم می‌گوید: «ایده تاسیس آکادمی والیبال ترکمن صحرا سالهاست که از طرف  والیبالیست‌های ترکمن عضو سابق تیم ملی والیبال ایران و مربیان پیشکسوت ترکمن مطرح بوده است. این طرح در سطح استانی و کشوری تابحال حمایت و پشتیبانی نشده بود و به همین خاطر تاسیس چنین آکادمی خبر خوبی است برای والیبال ایران و ترکمن صحرا.»

ترکمن صحرا، مهد والیبال

Iran Volleyball (sooot.ir)

فرهاد قائمی عضو تیم ملی والیبال ایران

یکی از بازیکنان مشهور تیم ملی والیبال ایران فرهاد قائمی است. قائمی پس از پایان مسابقه و پیروزی، کلاه ترکمنی بر سر می‌گذارد و لباس مردمان دیارش را برتن می‌کند تا توجه همه را به خود جلب کند.

او خودش در این رابطه می گوید: «من خودم ترکمن هستم و آن لحظه به یاد گنبد کاووس، ترکمن صحرا و دیارخودم افتادم. می خواستم بگویم که ترکمن صحرا مهد والیبال ایران است و بازیکنان زیادی را پرورش داده است.»

گفتنی است در جام جهانی والیبال جوانان ۲۰۰۷ مکزیک ۴ بازیکن گنبدی فرهاد قائمی، گل محمد سخاوی، ادریس دانشفر و ابراهیم چابکیان بطور فیکس در ترکیب ۶ نفره‌ی تیم ملی بازی کردند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا