گوناگون

هشدار آلمان در مورد خطر جنگی تازه در منطقه خلیج فارس

وزیر خارجه آلمان هشدار داده که سیاست‌های عربستان سعودی و هم‌پیمانانش در راستای منزوی کردن قطر می‌تواند سبب بروز جنگی تازه در منطقه خلیج فارس شود. زیگمار گابریل گفت‌وگو میان دو طرف را اجتناب‌ناپذیر خواند.
طبق ارزیابی زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان خطر آن می‌رود که تنش در منطقه خلیج فارس بالا بگیرد.

او در گفت‌وگویی با نشریه‌ی آلمانی “فرانکفورتر آلگماینه زونتاگ سایتونگ” تنش حاکم میان دو کشور همسایه عربستان سعودی و قطر را بسیار نگران‌کننده خواند و گفت: «این خطر وجود دارد که این تنش و نزاع به جنگ بیانجامد.”

وزیر خارجه آلمان خاطرنشان ساخت که در روزهای اخیر با همتایان خود از عربستان سعودی، قطر، ترکیه، ایران و کویت گفت‌وگوهای مستقیم یا تماس‌های تلفنی داشته است.

گابریل افزود: «پس از گفت‌وگوهایم در هفته‌ای که گذشت، می‌دانم که وضعیت چقدر جدی است.» او در عین حال ابراز خوشبینی کرد که هنوز شانس خوبی برای تنش‌زدایی وجود دارد، اما این امر مستلزم گفت‌وگو میان دو طرف درگیری است.

از آغاز هفته‌ی گذشته تا کنون یکی از شدیدترین بحران‌های دیپلماتیک میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حاکم است.

عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورهای عربی تمامی مناسبات خود با قطر را قطع کرده، پروازها به این کشور را متوقف ساخته و مرزهای خود را بسته‌اند. آن‌ها قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی چون “دولت اسلامی” (داعش) و همچنین نزدیکی به جمهوری اسلامی ایران متهم کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا