زحمتکشان

تجمع کشاورزان ، مقابل شرکت آب منطقه ای اصفهان

کشاورزان غرب اصفهان با هدف مطالبه حق آبه خود ، مقابل شرکت آب منطقه ای اصفهان تجمع کردند. در میان اخباری که در ارتباط با کشورمان ایران در فضای مجازی و رسانه‌ای انتشار می‌یابند، مسائل مربوط به هموطنان کشاورز هم مطرح می‌شوند. این اخبار معمولاً در رابطه با واردات محصولات کشاورزی و اثرهایی که بر تولید محصولات داخلی دارد متمرکز است. گرچه این اخبار در نوع خود مهم و ‌تأمل‌برانگیزند، اما نکتهٔ نادیده‌گرفته‌شده، و یا بهتر است گفته شود، موضوعی که نسبت به آن کم‌توجهی می‌شود تغییر در بافت جامعهٔ روستایی میهن‌مان است، تغییرهایی که، به‌مرورزمان اثرهای مخربش را بر جای می‌گذارد و روند ادامه‌شان در بهترین حالت کل جامعه را با فاجعه‌یی روبه‌رو خواهد کرد. در این راستا بارها و بارها مقام‌های حکومتی باتوجه به خشک‌سالی ، ‌دلیل مشکلات موجود در کشاورزی را بحران بی‌آبی می‌دانند.اما اگر به وضعیت کشاورزی در استان‌های باران‌خیز میهن توجه شود، خلاف این ادعا را می‌توان ثابت کرد. ..

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این افراد که سهم ۲۴۰ میلیون متر مکعبی خود از آب زاینده رود را مطالبه می کنند می گویند: «سهم آب کشاورزان شرق اصفهان داده شده اما مسوولان به وعده های خود برای دادن سهم کشاورزان غرب استان عمل نکردند».

کشاورزان از آب منطقه ای خواسته اند، حق آبه دائمی با محاسبات دقیق و شفاف داشته باشند. بی مسئولیتی سران رژیم و کم‌توجهی  آنان موجب گردیده تا  خسارت سنگینی به کشاورزان واردشود. این رویکردها از چندین جنبه زیان‌بار است: محصولات کشاورزی تولید نمی‌شوند، ممر درآمد خانوارها از بین رفته است، آسیب‌هایی جدی به محیط‌زیست وارد میشود و وابستگی به واردات را افزایش می دهد.

باتوجه به سیاست‌های اقتصادی دولت کنونی، انتظار بهبودی‌ای برای کشاورزان، در آیندهٔ نزدیک و دور، متصور نیست. سیاست دولت ها و عملکرد آنان در رژیم فقها تاکنونی زیان‌های جبران‌ناپذیری به بافت جامعهٔ روستایی میهن وارد کرده است و ادامهٔ آن‌ها می‌تواند بافت جامعه ایران را به‌صورتی بسیار پیچیده و خطرناک با دشواری‌هایی پیش‌بینی‌نشدنی روبه‌رو ‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا