گوناگون

سنای آمریکا؛ گره زدن تحریم روسیه به ایران

لایحه تحریم‌های روسیه به لایحه تحریم‌ ایران اضافه شد/ رأی‌گیری تا پایان هفته انجام می‌گیرد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫تحریم‬‎

نمایندگان کنگره به توافق رسیدند تا تحریم‌ها علیه روسیه را به لایحه تحریم‌های برنامه موشکی ایران بیافزایند. اقدام سنا به لایحه بزرگتری که شامل اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران است و مورد حمایت ترامپ نیز قرار گرفته، ضمیمه خواهد شد.

به گزارش فارس، نمایندگان کنگره آمریکا در جلسه‌ای به توافق رسیدند که تحریم‌ها علیه روسیه را در لایحه‌ای شامل کنند که ایران را به بهانه آزمایشات موشک بالستیک تحریم می‌کند.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن اگزمینر» گزارش کرد، «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا روز دوشنبه به وقت محلی اقدام کنگره برای توافق در خصوص شامل کردن تحریم‌ها علیه روسیه در لایحه تحریم‌های برنامه موشکی ایران را مورد تحسین قرار داد.

شومر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با ساماندهی به تحریم‌های موجود و ملزم کردن کنگره به بازنگری هرگونه تصمیم‌گیری برای کاهش یا لغو تحریم‌ها، تضمین می‌کنیم که آمریکا به تنبیه رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین بخاطر اقدامات بی‌پروا و بی‌ثبات‌کننده‌اش ادامه می‌دهد».

وی در ادامه گفت: «این تحریم‌های اضافی در واقع این پیام محکم و از طرف دو حزب آمریکا را به روسیه و هرکشور دیگری که احتمالاً تلاش می‌کند تا در انتخابات ما مداخله کند، القا می‌کند که آنها تنبیه خواهند شد».

سنا آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته برای پیشبرد این اقدام رأی‌گیری کرد. بعد از رأی‌گیری، گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه تلاش کردند تا متممی را در خصوص روسیه بعنوان مجازات تلاش این کشور برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته آمریکا اضافه کنند.

این تحریم‌ها در واقع تحریم‌هایی که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ماه ژانویه علیه ۳۵ دیپلمات روس ساکن در آمریکا وضع کرد را به قانون تغییر می‌دهد.

شومر در این خصوص گفت: «می‌خواهم از همکاران جمهوری‌خواه و دموکرات خود قدردانی کنم که حزب خود را نادیده گرفتند و بهترین اقدام را برای کشور انجام می‌دهند و امیدوارم که این توافق خیلی سریع هم در مجلس نمایندگان و هم سنا به تصویب برسد و به امضای رئیس‌جمهور درآید».

اگر متمم روسیه صبح فردا چهارشنبه مورد موافقت سنا قرار بگیرد، رای گیری درباره لایحه کلی ایران و روسیه روز پنجشنبه انجام و آنگاه برای تایید راهی مجلس نمایندگان آمریکا می شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا