ورزشی

بازتاب صعود ایران به جام‌جهانی؛ شادی به اختیار

تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی دو بر صفر مقابل ازبکستان با کسب ۲۰ امتیاز از ۸ بازی با ۸ گل زده و بدون گل خورده‌، به عنوان اولین تیم آسیایی و دومین تیم در جهان به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد.

صعود ایران به جام جهانی روسیه واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت. راهیابی بی‌دردسر و عملکرد خیره‌کننده کارلوس کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، باعث شد بسیاری زبان به تحسین او بگشایند.

سرمربی پرتغالی تیم ایران، موفق شد برای دومین بار پیاپی این تیم را به جام جهانی برساند. بسیاری از کاربران این نتیجه را حاصل نحوه مدیریت و برنامه‌ریزی کی‌روش می‌دانند.

بهزاد در فیسبوک خود نوشته که موفقیت کسب شده، حاصل ثبات مدیریت و برنامه‌ریزی بلندمدت و در عین حال حداقل دخالت فدراسیون فوتبال و دولت در اموری است که تنها به کادر فنی تیم ملی مربوط می‌شوند.

او معتقد است که اگر در اقتصاد و سیاست نیز هر کدام از اجزای جامعه تنها وظایف خود را انجام دهند، بهبود شرایط و گشایش‌های سیاسی و اقتصادی دور از ذهن نخواهند بود.

جای خالی زنان

همچون بسیاری از مسابقات ورزشی، موضوع عدم اجازه حضور زنان در ورزشگاه‌ها، مورد توجه برخی از کاربران ایرانی قرار گرفته است.

تصویر بالا با استقبال بسیاری از کاربران روبرو شده است. اما کاربرانی هم بودند که به نوشته روی پلاکارد اعتراض داشتند. نگار می‌نویسد: «زنان واکسن نیستند که حضورشون باعث سلامت استادیوم بشه. حق حضور در استادیوم‌های فوتبال و والیبال یک حق مسلم برای زنان است؛ برای شخص خودشان!»

اعتراض برخی زنان به عدم امکان حضور آن‌ها در ورزشگاه ‌آزادی به شادی‌های خیابانی بعد از صعود تیم ملی کشیده شد.

بر خلاف بازی‌های پیشین، صندلی‌های زیادی در ورزشگاه آزادی خالی بود. برخی مقامات فدراسیون فوتبال مدعی شدند که دلایل امنیتی موجب شده که برخی صندلی‌ها خالی بمانند. برخی نیز برگزاری بازی در روز غیرتعطیل و بعد از افطار را در حضور کمرنگ تماشاگران موثر می‌دانند.

با این وجود کاربران زیادی می‌گویند که صندلی‌های خالی ‌حق زنانی است که می‌خواهند بازی‌های تیم ملی خود را از نزدیک ببینند.

شادی به اختیار

سخنان هفته گذشته آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به هوادارانش و استفاده از عبارت “آتش به اختیار” برای مقابله با دولت حسن روحانی، این‌بار به شکل دیگری از سوی کاربران در شبکه‌های مختلف مجازی مورد انتقاد قرار گرفت.

برخی از کاربران پس از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی از هشتگ “شادی به اختیار” برای به اشتراک گذاشتن تصاویر و فیلم‌های خود از شادی شهروندان استفاده کردند.

کاربری به نام میثم در صفحه فیسبوک خود می‌نویسد: «سلام به قهرمانان ملی، سلام به جام جهانی، چقدر شادی غرورآفرین است… وقتی مردمی با این غنای فرهنگی داریم چرا فرمان به خشونت و غضب دهیم… چرا شادی به اختیار نکنیم!»

به استناد تصاویر و عکس‌های منتشرشده در شبکه‌های مجازی، بسیاری از شهرهای ایران شاهد جشن خیابانی شهروندان بودند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا