حقوق بشر

دست کم هفت تن از بهاییان استان گلستان راهی زندان شدند

مریم دهقان یزدلی، مژده ظهوری (فهندژ)، فرح تبیانیان (ثنائی) و هوشمند دهقان یزدلی، چهار شهروند بهایی که در سال ۱۳۹۴ همراه با بیست شهروند بهایی دیگر در استان گلستان به احکام قضایی محکوم شدند، روز جاری، با مراجعه ماموران به محل سکونتشان بازداشت شدند. شیدا قدوسی، پونه ثنائی( تیموری) و نازی تحقیقی سه شهروند بهایی دیگر این استان هستند که پس از تماس اداره اطلاعات جهت اجرای حکم خود را به زندان معرفی کردند. گفته میشود مراجعات مشابه دیگری نیز به منازل برخی شهروندان بهایی این استان صورت گرفته که احتمالا تعداد بازداشت شدگان امروز را افزایش دهد…

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز جاری، مریم دهقان یزدلی، مژده ظهوری (فهندژ)، فرح تبیانیان (ثنائی) و هوشمند دهقان یزدلی، شهروندان بهایی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب استان گلستان به احکام سنگین قضایی محکوم شده بودند، روز جاری سه شنبه،۲۳ خردادماه ۱۳۹۶، جهت اجرای حکم محکومیت بازداشت شدند.

همزمان طی تماس های اداره اطلاعات با شیدا قدوسی، پونه ثنائی( تیموری) و نازی تحقیقی سه شهروند بهایی دیگر این استان که وضعیتی مشابه دارند از آنان خواسته شد خود را به مراجع قضایی برای اجرای احکام معرفی کنند که به این ترتیب این سه شهروند نیز با معرفی خود راهی زندان شدند.

بازداشت شدگان امروز و جزییات احکام آنها را بصورت کلی در ذیل ببینید:

مریم دهقان یزدلی، ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری

مژده ظهوری (فهندژ)، ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری

فرحناز تبیانیان (فرح ثنائی)، ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری

هوشمند دهقان یزدلی، ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری

شیدا قدوسی، ساکن گرگان، در مرحله بدوی به ۱۱ سال حبس محکوم شد ولی از حکم تجدید نظر او خبری در دست نیست.

پونه ثنائی( تیموری)، ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری

نازی تحقیقی، ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت:” این شهروندان که در سال ۱۳۹۴ به همران شهروندان بهایی دیگر به تحمل حبس محکوم شدند، روز جاری با مراجعه ماموران به محل سکونت آنها یا معرفی خود به زندان ها بازداشت شدند.”

درسال ۱۳۹۴، بیست و چهار شهروند بهایی از شهرهای گرگان، مینودشت و گنبد کاووس، از سوی دادگاه انقلاب استان گلستان در مرحله بدوی در مجموع به ۱۹۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند هر چند این احکام در مرحله تجدید نظر کاهش یافت.

گفتنی است مژده ظهوری همسر فرهاد فهندژ و فرح تبیانیان و پونه ثنائی به ترتیب همسر و خواهر فرهمند ثنائی، دو زندانی بهایی محبوس در زندان رجایی شهر کرج هستند که در حال سپری کردن آخرین ماه های محکومیت ۴ ساله خود در این زندان نگهداری میشوند.

پیش تر ده نهاد حقوق بشری با انتشار بیانیه مشترکی از اتحادیه اروپا خواستند تا در یک اقدام فوری، مانع آزار و اذیت شهروندان بهائی و لغو احکام زندان‌شان از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران شوند. این نامه به طور خاص به چالش های اخیر شهروندان بهایی ساکن استان گلستان می پرداخت.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا