گوناگون

وزیر دادگستری ترامپ تبانی با روسیه را “دروغی نفرت‌انگیز” خواند

جف سشنز اتهام ملاقات پنهانی با مقام‌های روسیه و تبانی به قصد تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ایالات متحده به نفع ترامپ را به‌شدت تکذیب کرد و آن را “دروغی نفرت‌انگیز” خواند. هم ترامپ و هم روسیه اتهام تبانی را رد می‌کنند.

جف سشنز، وزیر دادگستری دولت دونالد ترامپ و دادستان کل آمریکا ، روز سه‌شنبه (۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد) در کمیته اطلاعاتی سنای ایالات متحده ضمن تکذیب شدید اتهام تبانی با روسیه، هر گونه ملاقات و تماس پنهانی با مقام‌های روس را به‌شدت تکذیب کرد.

احضار سشنز به این کمیته اطلاعاتی، در چارچوب تحقیقاتی صورت گرفته که سنای آمریکا در رابطه با دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ظن جدی به تماس تیم ترامپ با مقام‌های روس انجام می‌دهد.

دادستان کل آمریکا در این کمیته گفت، تصور اینکه او می‌توانسته نقشی در دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده داشته بوده باشد، “دروغی نفرت‌انگیز و هولناک” است.
این بلندپایه‌ترین مقام قضایی ایالات متحده افزود، او اطلاعی هم ندارد که افراد مرتبط با تیم انتخاباتی دونالد ترامپ چنین گفت‌وگوهایی را با مقام‌های روسیه انجام داده باشند.

این سناتور پیشین جمهوری‌خواه، از حامیان ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی آمریکا بوده است.

یکی دیگر از موضوعات جلسه کمیته اطلاعاتی با سشنز، تلاش احتمالی او برای گمراه کردن کنگره در رابطه با تماس‌هایش با نمایندگان روسیه بود.

جف سشنز در ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۷) تأیید کرده بود که دو بار با سفیر روسیه در واشنگتن دیدار کرده است. همکاران او اما مدعی شده بودند که این ملاقات‌ها در چارچوب وظایف سشنز به عنوان نماینده کنگره و نه به عنوان عضوی از تیم انتخاباتی ترامپ انجام گرفته است.

نتیجه افشاگری‌ها به آنجا رسید که سشنز از نظارت بر تحقیقات در مورد تبانی احتمالی تیم ترامپ با روسیه برای تأثیر گذاشتن بر نتیجه انتخابات آمریکا کنار کشید.

در این میان قرار است پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، چندین کمیته‌ی کنگره ایالات متحده و یک بازرس ویژه، دو مسئله را روشن کنند: نخست اینکه آیا روسیه بر نتیجه انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا به نفع دونالد ترامپ تأثیر گذاشته است؟ دیگر آنکه آیا میان تیم ترامپ با دولت روسیه یک تباتی پنهانی وجود داشته است؟
هم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و هم روسیه این اتهامات را رد می‌کنند.

از زمان افشای تماس‌ها و تبانی احتمالی تیم ترامپ با روسیه به قصد تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات آمریکا، این مناقشه هر روز ابعاد وسیع‌تری یافته است.

در یکی از آخرین اظهار نظرها در این خصوص، جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی، عنوان کرده بود که دونالد ترامپ خواستار توقف تحقیقات اف‌بی‌آی پیرامون تماس مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن شده بوده است. ترامپ اما در مقابل گفت که حاضر است با ادای سوگند درباره این اتهامات سخن بگوید.

رئیس پیشین اف‌بی‌آی در جلسه کمیته اطلاعاتی سنا دولت ترامپ را متهم به دروغگویی کرده و مواضع او درباره تماس با مقام‌های روس را به‌‌شدت نگران‌کننده خوانده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا