گوناگون

صدور حکم بازداشت برای محافظان اردوغان

پلیس پایتخت آمریکا برای ۱۸ تن از هواداران و محافظان شخصی رئیس جمهور ترکیه به اتهام حمله به تجمع مسالمت آمیز شهروندان آمریکایی حکم بازداشت صادر کرد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫پلیس واشنگتن‬‎

به گزارش رسانه های آمریکا شهردار واشنگتن روز پنجشنبه ۱۵ ژوئن، با برگزاری کنفرانسی خبری اعلام کرد که حمله محافظان شخصی رجب طیب اردوغان به تجمع مسالمت آمیز شهروندان آمریکایی نقض صریح قوانین آمریکا بوده است.

به گفته رئیس پلیس واشینگتن دو تن از شهروندان ترک تبار آمریکایی نیز به نام های «سینان نارین» و «ایوب یلدرم» روز چهارشنبه توسط FBI بازداشت شده اند.

همچنین حکم بازداشت دو تن دیگر از ضاربان که دارای تابعیت کشور کانادا هستند نیز صادر شده و احتمال می رود در روزهای آتی توسط مقام های امنیتی کانادا بازداشت و به ایالات متحده مسترد شوند.

پلیس واشینگتن اسامی ۱۲ تن از محافظان شخصی اردوغان را که وی را در سفر به آمریکا همراهی می کردند منتشر کرده و خواهان بازداشت آنان شده است. مقام های پلیس اعلام کرده اند که درصورتی که این افراد وارد خاک آمریکا شوند بازداشت خواهند شد.

در جریان سفر ماه گذشته اردوغان به آمریکا گروهی از معترضان کُرد و غیر کُرد از سوی محافظان و هواداران رئیس جمهور ترکیه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در نتیجه این حمله ۹ معترض و ۲ پلیس مجروح شده و برای رسیدگی پزشکی به بیمارستان منتقل شدند.

این شهروندان در اعتراض به سیاست های دولت ترکیه در قبال سوریه و مساله کُرد و حملات مستمر ارتش این کشور به مواضع یگان های مدافع خلق در مقابل سفارت این کشور در پایتخت آمریکا تجمع کرده بودند.

انتشار تصاویر حمله و ضرب و شتم معترضان توسط محافظان اردوغان با موجی از واکنش ها از سوی مقام های آمریکایی همراه شد.

سناتور مکین از رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله خواستار اخراج سفیر ترکیه از ایالات متحده شده بود.

همچنین اوایل ماه جاری میلادی کنگره آمریکا با تصویب قطعنامه ای با اکثریت مطلق آرا ضمن محکوم کردن حمله محافظان اردوغان به شهروندان آمریکا از وزارت خارجه و نهادهای مسئول خواسته بود تا تمام مکانیزم های لازم را برای بازداشت و محاکمه عاملان این حمله را بکار گیرند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا