گوناگون

ترامپ توافق بهبود روابط با کوبا را لغو کرد

رئیس‌جمهور آمریکا توافق دولت اوباما با کوبا را لغو کرد. به فرمان ترامپ سفر و تجارت به کوبا محدود می‌شود و تحریم‌هایی علیه این کشور وضع خواهد شد. ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران هم انتقاد کرد ولی از لغو آن صحبتی نکرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در میامی، شهری بندری در جنوب ایالت فلوریدا سخنرانی کرد و صریحا گفت، تا زمان آزادی زندانیان سیاسی در کوبا، آمریکا تحریم این کشور را لغو نمی‌کند. این سخنان ترامپ زندانیان سیاسی سابق کوبایی را که در سخنرانی‌اش حضور داشتند خوشحال کرد. ترامپ همچنین تاکید کرد “کوبای آزاد چیزی است که به زودی به دست خواهیم آورد.”

ترامپ به فیدل کاسترو رئیس جمهور سابق کوبا و کمونیسم هم حمله کرد و گفت که بهبود مناسبات در دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با کوبا توافقی یک‌جانبه بوده و فقط به رژیم کوبا سود رسانده است. او از رائول کاسترو، رئیس جمهور کنونی کوبا (بردار فیدل کاسترو) خواست که زندانیان سیاسی را آزاد کند و اجازه دهد در کشورش انتخاباتی آزاد و دمکراتیک برگزار شود.

برقراری رابطه با کوبا و عادی‌سازی مناسبات با این کشور یکی از دستاوردهای سیاست خارجی اوباما به حساب می‌آمد. اوباما در آخرین ماه‌های حکومت خود تلاش زیادی کرده بود که مناسبات کوبا و آمریکا بعد از حدود نیم قرن دوباره عادی شود. این عمل او انتقادهای زیادی را برانگیخته بود و سبب نارضایتی آمریکایی‌های کوبایی‌تبار شده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا