بین‌المللی

انتقاد کوبا از سیاستهای جدید آمریکا

دولت کوبا از لفاظی خصمانه دونالد ترامپ در زمان اعلام محدودیت های جدید در روابط واشنگتن- هاوانا انتقاد کرد اما با این حال بار دیگر تمایل خود را برای انجام مذاکرات همراه با احترام با آمریکا نشان داد…

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، براساس بیانیه ای که اواخر روز جمعه در تلویزیون دولتی کوبا خوانده شد: دولت کوبا تدابیر جدید دولت ترامپ علیه هاوانا را رد می کند.
با این حال هاوانا بار دیگر تمایل خود را برای ادامه مذاکره همراه با احترام با واشنگتن اعلام کرد.
هاوانا در ادامه سخنان خصمانه ترامپ را که یادآور دوران تقابل و بازگشت به روش های همراه با اعمال فشار و زور بود، رد کرد.
کوبا در ادامه در مورد بازنگری در روابط این کشور با آمریکا ابراز تاسف کرد.
دولت رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا تاکید کرد: هرگونه راهبرد برای تغییر سیستم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی چه از طریق اعمال فشار و چه از طریق روش های نامحسوس تر، محکوم به شکست خواهند بود.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ضمن انتقاد از سیاست تنش زدایی اوباما در قبال کوبا، با اعلام سیاست های جدید محدودیت هایی نسبت به سفر و تجارت آمریکایی ها در کوبا اعمال کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از سخنرانی خود در میامی فلوریدا، با امضای یک فرمان اجرایی، محدودیت هایی نسبت به سفر و تجارت آمریکایی ها در کوبا اعمال کرد.
کاخ سفید نیز اعلام کرد که برنامه هایی برای بازگرداندن و خنثی کردن بخش هایی از سیاست های اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در قبال کوبا دارد.
اوباما در اقدامی تاریخی برای پایان دادن به تنش هایی که بیش از پنج دهه سابقه داشت، پس از دیدار با ‘رائول کاسترو’ برخی از تحریم های آمریکا علیه کوبا را لغو کرد.
فرمان جدید ترامپ تعامل شرکت های آمریکایی را با «گروه شرکت های تجاری نیروهای مسلح’ کوبا که در بسیاری از بخش های اقتصادی این کشور فعال است، ممنوع می کند.
فرمان ترامپ همچنین سفر گردشگران آمریکایی به کوبا را برای مدتی طولانی ممنوع کرده و در پی جلوگیری از استفاده از دلار در این کشور است.

جمهوریخواهان تصمیم ترامپ درباره کوبا را محکوم کردند
سیاست جدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در قبال کوبا روز جمعه با مخالفت جدی هم حزبی های جمهوریخواه وی مواجه شد و آنها این رویکرد جدید را محکوم کردند.
به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی هیل نوشت ترامپ با عمل کردن به یکی از وعده های انتخاباتی اش درباره لغو مقررات دولت «باراک اوباما» در قبال کوبا، مجموعه محدودیت های جدیدی را علیه سفر و تجارت آمریکایی ها با این کشور اعمال کرد.
ترامپ در سخنانی در میامی تصمیم خود را درباره «لغو توافق کاملا یک طرفه دولت قبلی در قبال کوبا» اعلام کرد؛ اقدامی که بلافاصله با انتقاد اعضای جمهوری خواه کنگره از جمله «جاستین اماش/Justin Amash» نماینده جمهوری خواه از میشیگان مواجه شد که ترامپ را به «رقص با سعودی ها و فروش سلاح به آنها» همزمان با صحبت کردن از امنیت ملی متهم کرد.
«تام ایمر/Tom Emer» نماینده جمهوری خواه از مینه سوتا، با پیوستن به انتقاد اماش از ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به عمل نکردن به وعده های انتخاباتی اش درباره جنگیدن با «وضعیت موجود» متهم کرد.
ایمر با انتشار بیانیه ای از دولت ترامپ به دلیل چنین تصمیمی بشدت انتقاد کرد و نوشت: اعلام این موضع، از طریق دعوت از کشورهای خارجی به حیاط خلوت ما برای پر کردن خلا ناشی از اعلام چنین تصمیمی، امنیت مردم آمریکا و کشور را واقعا به خطر می اندازد.
«جف فلیک» سناتور جمهوری خواه ایالت اریزونا و «پاتریک لیهی» سناتور دمکرات ورمونت نیز که به همراه ۵٣ سناتور دیگر از قانون سفر به کوبا حمایت کرده اند، از ترامپ به دلیل تغییر ناگهانی سیاست دولت اوباما انتقاد کردند.
فلیک در بیانیه ای نوشت: هر گونه تغییر سیاستی که توانایی آمریکایی ها را برای سفر آزادانه به کوبا کاهش می دهد، به نفع آمریکا یا مردم کوبا نیست. اکنون زمان آن رسیده که رهبری سنا اجازه دهد درباره طرحی که با حمایت هر دو حزب آمریکا برای لغو کامل چنین محدودیت هایی ارائه داده ام، رای گیری شود؛ محدودیت هایی منسوخی که در رابطه با سفر آمریکایی ها به هیچ کشوری وجود ندارد.
لیهی، کاخ سفید را به «اعلان دوباره جنگ » علیه کوبا در این سیاست جدید متهم کرد و در بیانیه خود نوشت: این یک عقب نشینی بیهوده از یک روند عادی سازی است که توهین به سفر آزاد آمریکایی ها، به نفع کشور و مردم کوبا که خواستار ارتباط با ما هستند، قلمداد می شود و منافع یک گروه اقلیت را در داخل تامین می کند. کاخ سفید با تاکید دوباره بر تحریم ها بار دیگر علیه مردم کوبا اعلان جنگ کرده است.
طرح پیشنهادی لیهی و فلیک در صورت تصویب، محدودیت ها علیه گردشگری آمریکایی ها در کوبا را لغو خواهد کرد. این طرح در مجموعه ۵۵ حامی دارد که هنوز در سنا به رای گذاشته نشده است.
به گزارش ایرنا، روابط کوبا و آمریکا به دنبال انقلاب ۱۹۵۹، قطع شد.‏ اوباما و «رائول کاسترو» رئیس جمهوری کوبا در دسامبر ۲۰۱۴ گرمی روابط دو کشور را اعلام کردند و از آن زمان واشنگتن و هاوانا، گام هایی ‏را برای ترمیم مناسبات خود پس از بیش از یک قرن برداشتند‎.
اوباما ضمن دیدار از کوبا بخش هایی از تحریم های اعمال شده علیه این کشور از سال ۱۹۶۲ را کاهش داد.‏
همچنین پروازها بین دو کشور از سرگرفته شد و کشتی های تفریحی اکنون می توانند بین میامی و هاوانا رفت و آمد کنند.
برخی از نمایندگان هم حزبی ترامپ، هفته پیش و قبل از اعلام تصمیم ترامپ با ارسال نامه ای از وی خواستند در روابط با کوبا تجدید نظر نکند. آنها از این که رئیس جمهوری آمریکا درصدد لغو سیاست های ‏اوباما است، عمیقا ابراز نگرانی کرده و هشدار داده اند که این کار می تواند کوبا را تشویق کند که به کشورهایی مانند روسیه ‏و چین وابسته شوند.‏

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا