گوناگون

مجلس خبرگان رای مردم را بی ارزش خواند

اظهارات بالا بر این امر صحه می گذارد که حکومت گران در کشور معتقدند اشخاص فاسد و جنایت کار که هم اکنون حکومت می کنند و در راس آنها، علی خامنه ای ولی فقیه می باشد، نمایندگان خدا بر روی زمین هستند. جالب اینکه چپاولگران و جنایت گران حاکم مقام خود را، در حد خدای روی زمین، ارتقا داده اند…

خبرگزاری تسنیم بیانیه ای را از طرف مجلس حبرگان انتشار داد که بر اساس آن این نهاد تحت کنترل بیت رهبری نسبت به “برخی شبهات پیرامون نقش مردم در حکومت اسلام”، هشدار داده و در آن بر نقش ولایت در حکومت اسلامی تاکید دوباره کرده است. در روزهای گذشته روحانیون مرتجع در قم همچون مکارم شیرازی و مصباح یزدی، با اشاره به همین موضوع، رای مردم را برای حکومت کردن بی ارزش و در عوض نقش ولی فقیه را تعیین کننده دانسته بودند. بیانیه اخیر مجلس خبرگان با امضای احمد جنتی بر این نکته تاکید دوباره دارد و به همین دلیل نقش مردم در حکومت را از شبهاتی دانسته که باعث تفرقه در جامعه می شود. در قسمتی از این بیانیه از جمله آمده است:” در روزهای اخیر مطالبی پیرامون «مشروعیت» و «مقبولیت» حکومت اسلامی و تصدی ولایت و حاکمیت مبتنی بر آراء مردم با استناد به کلمات « علی» (اولین امام شیعیان)درجامعه مطرح شد که با برخی مبانی دینی اعم از مبانی دینی اهل سنت و تشیّع که در فقه سیاسی اسلام مورد بحث قرار گرفته، متعارض و ناسازگار است. طرح این گونه مطالب هر چند تازگی ندارد و در طول تاریخ اسلام چه در عصر حضور و چه در دوران غیبت و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح بوده و همواره از سوی علمای بیدار پاسخ داده شده است.”

بیانیه در ادامه در نقش امامت و ولایت، آورده است:” ولایت و امامت الهی به همه شوؤن آن اهم از تبیین و حفظ دین و هدایت مردم و زعامت سیاسی اجتماعی از احکام الهی است همانند ولایت پیامبر(ص) و متوقف بر خواست و نظر و رأی مردم نیست بلکه باید گفت ولایت، روح اسلام است و احکام بدون پشتوانه و قدرت اجرایی خود را از دست می دهد.”

بیانیه در قسمتی دیگر با اشاره دوباره به نقش بی اهمیت مردم، ادامه می دهد:” بیعت با پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) به معنای مشروعیت بخشی به حکومت پیامبر و یا امام توسط مردم و بیعت کنندگان نمی باشد بلکه تأکیدی بر اعلام وفاداری و پیروی و فرمانبری از رهبران الهی است. بنابراین، نباید آن را با رأی مردم و انتخابات در دوران معاصر مقایسه کرد.”

بیانیه در جایی دیگر به وقایع تاریخی صدر اسلام و استناد به نهج البلاغه، در نتیجه گیری می نویسد:”مجلس خبرگان رهبری، با اذعان به نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار حکومت اسلامی، بر اهمیت منحصر به فرد جایگاه رفیع امامت، ولایت و رهبری امت اسلامی که منشاء مشروعیت نظام اسلامی بوده و مردم سالاری دینی را به ارمغان آورده است و امروز در ولایت فقیه تجلی یافته، اصرار داشته و بر ضرورت حفظ وحدت داخلی و انسجام ملی و اجتناب از بحث و جدلهای تفرقه انگیز تأکید می نماید.”

انتشار بیانیه مجلس خبرگان با امضای احمد جنتی که در نهاد شورای نگهبان از تصمیم گیران اصلی می باشد از چند جهت قابل تامل است. یکم اینکه ماه پیش انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و تمامی مقام های دولتی از جمله علی خامنه ای، احمد جنتی، حسن روحانی و روحانیون مرتجعی که در بالا به آنان اشاره شده است مردم را تشویق به شرکت در انتخابات کرده اند. اینکه به چه دلیل این درخواست ها از سوی مقامات حکومتی صورت گرفته است را مکارم شیرازی به نحو روشنی بیان کرد. وی در این ارتباط گفت:” دموکراسی از روی ناچاری است و در واقع حکومت مردم بر مردم نیست؛ در انتخابات نصف به علاوه یک پیروز است که در واقع این حکومت، حکومت مردم بر مردم نیست؛ تازه باید ببینیم که کدام دموکراسی را مد نظر داریم. آیا آمریکا را مدنظر داریم که با پول فراوان مردم را فریب می‌دهد و آرای آنها را می‌خرد؟ ما نیز از روی ناچاری بیان می‌کنیم که با آرای مردم باید امور کشور اداره شود، ولی قرار نیست که امام(ع) نیز با آرای مردم انتخاب شود؛ زیرا امام با حکم الهی نصب می‌شود؛ نباید این عزیزان یک صفحه نهج‌البلاغه را ملاک قرار داده و نظام را شکل دیگری جلوه دهند. امیدواریم که اشتباه خود را اصلاح کنند.”(روزنامه شرق ۲۹ خرداد)

مصباح یزدی هم در این ارتباط گفت:” حضرت فرمودند مسلمانان بعد از پیامبر با هم اختلاف کرده و نزاع پیدا کردند، هرگز به ذهن من خطور نمی‌کرد که بعد از پیامبر من را بگذارند و به سراغ کس دیگری بروند، هیچ‌گاه خیال نمی‌کردم عرب چنین کاری کند، ناگاه دیدم مردم با کسی بیعت کردند» آیا این یعنی علی(ع) فرموده مردم به هرکس رأی دهند من هم همان کار را می‌کنم؟”

سخنان این روحانیون مرتجع و بیانیه مجلس خبرگان آشکارا این پیام را دارد که حکومت در ایران اسلامی است و توسط خدا بنا شده است و نماینده خدا بر آن حکومت می کند. یعنی اگر مردم در صفوف میلیونی در سال ۵۷ تظاهرات نمی کردند این حکومت خواه ناخواه برپا می گردید.اظهارات بالا بر این امر صحه می گذارد که حکومت گران در ایران معتقدند اشخاص فاسد و جنایت کار که هم اکنون حکومت می کنند و در راس آنها، علی خامنه ای ولی فقیه می باشد، نمایندگان خدا بر روی زمین هستند. جالب اینکه چپاولگران و جنایت گران حاکم مقام خود را، در حد خدای روی زمین، ارتقا داده اند.

واقعیت های سیاسی در میهن ما در طول نزدیک به چهار دهه این موضوع را به اثبات رسانده است که نقش نیروی اجتماعی در عمل توسط حاکمان اسلامی به چالش گرفته شده است. با اینکه ما در مقاطع مختلف شاهد عقب نشینی های موقت توسط حکومت به نفع مردم بوده ایم اما در نهایت با توجه به فضای سرکوب شدید، این پیروزی ها، نتوانسته است تداوم پیدا کند. اظهارات بالا در هر صورت نکته هایی را در خود نهفته دارد و آن این واقعیت تلخ است که اساس حکومت داری در ایران با این نگرش ها در بالا تطابق دارد. یعنی علیرغم حضور مردم برای رای دادن در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، در نهایت در کلیدی ترین مسایل، نظر و خواسته های مردم به هیچ وجه مد نظر قرار نمی گیرد و هر آنچه هست، اجرای سیاست هایی است که به نفع حاکمان اسلامی باشد. نیروهای مترقی بارها بر این مسئله تاکید دشته اند که با وجود مقام ولی فقیه و دیگر نهادهای وابسته به آن امکان اصلاحات و تغییرات بینادین برای ایجاد و تحکیم دمکراسی با دشورای های جدی مواجه است و برای حصول به این مقصود باید این نهادهای ضد مردمی برچیده شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا