گوناگون

پایان “محاصره”، شرط قطر برای مذاکره با عربستان

قطر “رفع محاصره” را شرط مذاکره با عربستان و متحدانش اعلام کرد. وزیر خارجه قطر سیاست منطقه‌ای کشورش، از جمله مناسبات با ایران را مسئله‌ای داخلی خواند. تحریم‌کنندگان از احتمال تداوم بحران برای “سال‌ها” سخن می‌گویند.

قطر پایان بخشیدن به انزوای خود از طریق تحریم‌های عربستان و متحدانش را شرط مذاکره با آنان برای حل بحران اخیر اعلام کرد. شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، روز دوشنبه (۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد) در دوحه، پایتخت این کشور گفت: «آنها باید برای آغاز مذاکرات محاصره را بردارند».

او هم‌زمان تأکید کرد که موضوع مذاکرات تنها می‌تواند اموری باشد که در چارچوب مسئولیت شورای همکاری خلیج فارس است و “هر موضوع دیگری جایی در بحث‌ها ندارد”.

به گفته این دیپلمات ارشد قطری، از جمله سیاست خارجی این امیرنشین در رابطه با معضلات منطقه‌ای نمی‌تواند موضوع مذاکرات باشد. مناسبات قطر با ایران و مسایل مربوط به شبکه الجزیره، به گفته شیخ آل ثانی، مسایل داخلی قطر محسوب می‌شوند.

سفر قریب‌الوقوع به واشنگتن

شیخ آل ثانی همچنین گفت، قطر در صورت تداوم بحران و “محاصره”، به کمک‌های ترکیه، کویت و عمان تکیه خواهد کرد و نیز ایران که مسیرهای هوایی را برایش فراهم می‌کند.

وزیر خارجه قطر در عین حال گفته که کشورش تاکنون درخواست مشخصی از تحریم‌کنندگان خود دریافت نکرده است. آل ثانی همچنین از سفر هفته آینده خود به واشنگتن به قصد گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی درباره تأثیرات اقتصادی “محاصره” خبر داد.

عربستان سعودی و متحدانش قطر را به حمایت از گروه‌های “تندرو” متهم کرده و تمامی روابط خود با این کشور را قطع کرده‌اند. قطر این اتهام را رد کرده و اقدام این کشورها علیه خود را “محاصره” نامیده است. ترکیه و ایران اما در عین تأکید بر بی‌طرفی در این منازعه، در دور زدن تحریم‌ها به قطر کمک می‌کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا