گوناگون

روایت‌های متفاوت سپاه و دولت از حمله موشکی به “داعش”

اظهارات مقام‌های دولتی و بیانیه‌های سپاه درباره حمله به “مواضع داعش در سوریه” با هم اختلاف‌هایی دارند. مهم‌ترین اختلاف به نقش وزارت اطلاعات در شناسایی هدف‌های حمله مربوط می‌شود که سپاه به کلی منکر آن است.

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای که چهارشنبه، ۳۱ خرداد منتشر شد به تشریح “بخشی از جزئیات عملیات موشکی ضد تروریست‌های تکفیری” پرداخت.

مطابق این اطلاعیه، نیروی هوافضای سپاه با شلیک ۶ موشک میان‌برد زمین به زمین به سمت اهداف تعریف شده در دیرالزور سوریه شمار زیادی از اعضا و فرماندهان گروه دولت اسلامی (داعش) را کشته و تعداد دیگری را مجروح کرده‌ است.

به گزارش سپاه نیوز در این بیانیه آمده است: «در این عملیات موفق، بیش از۱۷۰ تروریست تکفیری از جمله چند تن از فرماندهان و عناصر موثر آنان به هلاکت رسیده و علاوه بر مجروحیت تعدادی دیگر از تروریست‌ها، تلفات سنگینی بر ادوات، تجهیزات و سامانه‌های آنان وارد شد.»

پیش از انتشار بیانیه جدید سپاه درباره حمله‌های موشکی شامگاه ۲۸ خرداد به پایگاه‌هایی در دیرالزور سوریه، شماری از مقام‌های ارشد دولتی، از جمله رئیس جمهور حسن روحانی، وزیر اطلاعات محمود علوی و سخنگوی دولت محمدباقر نوبخت از نقش شورای عالی امنیت ملی در این حمله یاد کرده بودند که در بیانیه سپاه به آن اشاره‌ای نشده است.

عملیات نظامی علیه اهداف یاد شده در سوریه به تلافی دو حمله تروریستی تقریبا همزمان به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه روح‌الله خمینی در بامداد ۱۷ خرداد صورت گرفته که اسلام‌گرایان افراطی دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آنها را بر عهده گرفته‌اند.

روحانی: تصمیم فردی نبود

رئیس جمهور روز چهارشنبه در جمع شماری از روحانیان گفت: «اقدامی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای آماده کردن موشک و پرتاب آن به نقاطی که سران داعش در دیرالزور بودند، انجام داد تصمیم فرد یا یک رکن نظامی نیست، بلکه اینگونه تصمیمات در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ می‌شود و این در حالی است که شورای عالی امنیت ملی بعد از حادثه تروریستی تهران در حرم امام راحل و مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به تروریست‌ها اختیاراتی را به نیروهای مسلح داد که بیش از این اقدام اخیر بود.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، نوبخت روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی در جریان حمله موشکی سپاه بوده، تاکید کرد که این حمله با اطلاع شورا بوده و “هرگونه اقدام با هماهنگی انجام شده است”.

وزیر اطلاعات بامداد چهارشنبه، ۳۱ خرداد به خبرگزاری ایسنا گفته است: «همان‌گونه که ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تصریح فرمودند این تصمیم در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده و ریاست محترم جمهوری اسلامی نیز در جایگاه رئیس شورای عالی امنیت به نیروهای مسلح دستور یورش کوبنده را به مقر داعش صادر کرد و مورد تایید مقامات عالی نظام قرار گرفت.»

در این میان در دو بیانیه ‌و پیامی که عصر چهارشنبه از سوی روابط عمومی سپاه و مرکز ارتباطات و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح انتشار یافته اشاره‌ای به نقش شورای عالی امنیت ملی در این تصمیم‌گیری نشده است.

مطابق اصل ۱۷۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی “مصوبات شورایعالی امنیت ملی پس از تائید مقام رهبری قابل اجراست”. بر این اساس تصمیم در شورا گرفته می‌شود و اجرای آن مستلزم تائید علی خامنه‌ای است.

با این همه سپاه در بیانیه جدید خود بدون نام بردن از شورای عالی امنیت ملی تاکید می‌کند که عملیات موشکی اخیر “درسلسله مراتب نظامی و با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و تحت امر فرمانده معظم کل قوا” انجام شده است.

انکار تلویحی نقش وزارت اطلاعات

اختلاف مهم‌تر در روایت مسئولان دولت و سپاه در مورد حمله موشکی شامگاه ۲۸ خرداد، به نقش وزارت اطلاعات بازمی‌گردد که سپاهیان به طور تلویحی به کلی منکر آن هستند.

وزیر اطلاعات به خبرگزاری ایسنا گفته است: «نقاط تجمع سرکردگان داعش توسط وزارت اطلاعات در اختیار یگان موشکی سپاه قرار گرفت و موشک‌های ظفرآفرین سپاه آنها را نشانه گرفتند.»

این در حالی است که در اطلاعیه سپاه تاکید شده است: «کلیه مراحل شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات پیرامون وضعیت مقرها و موقعیت تروریست‌های تکفیری در منطقه دیرالزور، صرفا توسط عوامل میدانی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرایندی دقیق و مطمئن صورت پذیرفت و در اختیار نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت.»

از آنجا که اطلاعیه سپاه ساعت‌ها پس از انتشار سخنان محمود علوی روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته می‌توان احتمال داد که منظور از تاکید بر این که کار شناسایی “صرفا” توسط نیروهای سپاه قدس انجام شده، تکذیب سخنان وزیر اطلاعات در اینباره است.
تاکنون منابع مستقل و بی‌طرف درباره میزان موفقیت یا عدم موفقیت حمله موشکی سپاه به دیرالزور گزارشی منتشر نکرده‌اند. منابع اسرائیلی می‌گویند این حمله‌ها موفقیت‌آمیز نبوده و سه موشک از شش موشک پرتاب‌شده از ایران اصلا به منطقه مورد نظر نرسیده و در خاک عراق فرود آمده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا