اجتماعی

افزایش اعتراض‌ها به “شلیک کور نیروی انتظامی به کولبران”

در پی کشته شدن یکی دیگر از کولبران در کردستان، ۲۵۰ فعال مدنی در نامه‌ای خواستار پایان دادن به چنین برخوردهایی شدند. چند نماینده مجلس نیز به خاطر تیراندازی به کولبران به رئیس جمهور و وزیر کشور تذکر دادند.

شماری از فعالان سیاسی و مدنی ایران در نامه‌ی سرگشاده‌ای با اشاره به وضعیت “مرزنشینان فقیر کردستان” نوشته‌اند: «آنچه مسئله‌ی کولبران را به یک تراژدی تبدیل کرده، شلیک کور نیروهای نظامی است که بارها موجب مرگ یا معلولیت این قشر بی‌دفاع شده است.»

۲۵۰ فعال مدنی که این نامه را امضاء کرده‌اند با انتقاد از “کشتار بی‌رحمانه‌ی کولبران” خواستار برخورد قانونی با “آمران و عاملان این فجایع”، از جمله تیراندازی و قتل یک کولبر جوان کرد در مرز سردشت در هفته‌ی گذشته شدند.

شبکه حقوق بشر کردستان ۲۵ خرداد با انتشار تصویر جوانی که پس از اصابت گلوله به سینه‌اش کنار چند کارتن سیگار بر زمین افتاده، به نقل از منابع آگاه گزارش داد که این جوان یک روز قبل “از سوی نیروهای انتظامی هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفت و در جا کشته شد”.

 

فعالان مدنی با استناد به نشر گسترده این تصویر در فضای مجازی می‌نویسند: «بدیهی ا‌ست تولید و تکرار مکرر این حوادث دردناک، در سال‌های اخیر، نشان از عدم وجود اراده‌ای جدی و تلاشی صادقانه برای پایان دادن به این سریال نامیمون دارد.»

هشدار درباره پیامد “کشتار” کولبران

امضاءکنندگان نامه یادشده هشدار داده‌اند که استمرار روند کنونی و “کشتار غیر قابل تحمل کولبران کرد، موجب ناامیدی بیش از پیش و بی‌اعتمادی و واگرایی” خواهد شد.

در ماه‌ها و سال‌های گذشته خبرهای گوناگونی درباره مجروح شدن و مرگ شماری از کولبران، بر اثر برف و کولاک یا تیراندازی ماموران مرزبانی و نیروی انتظامی منتشر شده که تذکر شفاهی شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور و وزیر کشور را به دنبال داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، رسول خضری، قسیم عثمانی، ‌جلال محمودزاده و عبدالکریم ‌حسین‌زاده، نمایندگان پیرانشهر، بوکان و نقده در تذکری به وزیر کشور خواهان ارائه توضیح درباره علت تیراندازی به کولبران از سوی نیروی انتظامی شده‌اند.

بنابر این گزارش رسول خضری به تازگی در نشست علنی مجلس، رئیس دولت و وزیر کشور را خطاب قرار داده و گفته است: «به علت بی‌توجهی به وضعیت کولبران، شاهد کشته و زخمی‌شدن تعدادی از آنها در مرزهای سردشت بودیم درحالی‌که پیش از این ۱۵۳ نفر از نمایندگان نامه‌ای مبنی بر رسیدگی به وضعیت معیشت مرزنشینان امضاء کرده بودند.»

خضری بهمن ماه سال گذشته نیز از تلاش شماری از نمایندگان برای تهیه طرحی با هدف ساماندهی وضعیت کولبران از طریق ایجاد ۴۵ هزار فرصت شغلی در مناطق مرزی غرب ایران خبر داده بود که ظاهرا هنوز به سرانجام نرسیده است.

کار کولبرانی که در مناطق مرزی به وارد و خارج کردن کالا مشغول‌اند قاچاق محسوب می‌شود، در حالی که در اغلب موارد این افراد به علت بیکاری و در برابر دریافت مزدی ناچیز و در شرایط طاقت‌فرسا، تنها حمل‌کننده کالای سوداگران و قاچاق‌چیان هستند.

معضل بیکاری و طرح‌های ناکام

چنان که ۲۵۰ فعال سیاسی و مدنی در نامه‌ی خود نوشته‌اند تا کنون اقدام‌هایی نظیر ساماندهی تعاونی‌های مرزنشینان، صدور کارت تردد و تعیین سقف و سهمیه‌ی مجازِ ترخیص کالا، برای نظام‌مند و قانونی کردن کولبری انجام شده، اما همچنان بسیاری از جوانان منطقه ناچارند در قبال دستمزدی ناچیز، خارج از ضوابط تعیین شده به این کار پرمخاطره بپردازند.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که قرار است به بهبود وضعیت کولبران منجر شود اجرای طرح کارآموزی در استان کردستان است که به گفته‌ی برخی کارشناسان به دلیل غیرصنعتی بودن استان‌های غربی شانس موفقیت زیادی ندارد.

شاکر ابراهیمی، رئیس کانون شورای اسلامی کار استان کردستان روز چهارشنبه، ۳۱ خرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از دولت خواست به جای این طرح به کولبران اجازه فعالیت بازرگانی بدهد.

 

شاکری به ایلنا گفت: «استان کردستان به لحاظ ایجاد شغل وضعیت خوبی ندارد. کردستان در خصوص فارغ‌التحصیلان بیکار احتیاج به یک طرح جداگانه دارد زیرا بسیاری از نخبگان دانشگاهی ما از سر بیکاری به دست‌فروشی و کولبری می‌پردازند.»

مطابق تازه‌ترین گزارش‌های مرکز آمار ایران، کردستان یکی از سه استان ایران به شمار می‌رود که میزان بیکاری جوانان آن بسیار فراتر از میانگین سراسری کشور است.

در حالی که میانگین میزان بیکاری بین جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال در سراسر ایران اندکی کمتر از ۲۹ درصد اعلام شده این رقم در استان کردستان به نزدیک ۵۰ درصد می‌رسد.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا