گوناگون

ایرباس ۴۵ فروند هواپیمای مسافربری دیگر به ایران فروخت

دو شرکت هواپیمایی ایران در نمایشگاه هوایی پاریس دو تفاهمنامه برای خرید ده‌ها فروند هواپیمای مسافربری از شرکت ایرباس امضاء کردند…

به گزارش روز پنج‌شنبه اول تیرماه سایت رسمی شرکت فرانسوی ایرباس، اولین تفاهمنامه با شرکت هواپیمایی زاگرس برای فروش ۲۸ فروند هواپیمای مسافربری امضاء شد که شامل ۲۰ هواپیما از نوع «ای ۳۲۰ نئو» و «ای ۳۳۰ نئو» هست.

این گزارش می‌افزاید که شرکت زاگرس هم اکنون ۱۱ هواپیمای «ای ۳۲۰ سئو» ایرباس را در ناوگان هوایی خود دارد.

سید علیرضا موسوی مدیر عامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت که تفاهمنامه جدید در راستای نوسازی ناوگان این شرکت، همچنین توسعه پروازها در داخل و خارج کشور امضاء شده است.

فابریس برژیه، مدیر عامل ایرباس، نیز از تمایل این شرکت برای همکاری با شرکت‌های ایرانی گفت که مجوز صادرات این محموله‌ها به ایران از دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا گرفته شده است.

این شرکت فرانسوی همزمان در گزارش دیگری که در سایت رسمی خود منتشر کرد، از امضای تفاهنمامه صادرات ۴۵ هواپیما از نوع «ای ۳۲۰ نئو» با شرکت هواپیمایی «ایران تور» خبر داد.

این گزارش می‌افزاید این نخستین بار است که ایران ایرتور طی ۴۵ سال فعالیت خود از شرکت ایرباس هواپیما خریداری می‌کند. وی با اشاره به مذاکرات ۱۸ ماهه با مدیران هواپیماسازی ایرباس اظهار داشت:‌ با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته، در مجموع ۴۵ فروند از خانواده «ای ۳۲۰ نئو» با ظرفیت‌های متفاوت از ۱۰۰ تا ۲۴۰ صندلی خریداری شده که به مرور به ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور اضافه می‌شوند.

ایرباس قبلا قرارداد صادرات ۱۰۰ هواپیما به ایران را امضا کرده بود که تحویل آنها به ایران اخیرا آغاز شده است.

در این میان عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما از امضای تفاهمنامه‌های جدید اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

سایت صداوسیما طی گزارشی روز پنج شنبه نوشت که آخوندی امروز برای سفری سه روزه وارد فرانسه شد.

این اولین سفر یک وزیر از ایران به فرانسه پس از انتخاب مجدد حسن روحانی و انتخاب امانوئل مکرون به عنوان روسای‌جمهوری ایران و فرانسه است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا