بین‌المللی

شروط کشورهای تحریم کننده قطر برای پایان تحریم‌ها

عربستان، امارات، مصر و بحرین شروط خود برای پایان تحریم و محاصره قطر اعلام کردند که کاهش سطح روابط دیپلماتیک با ایران، اخراج نظامیان ترکیه و تعطیلی شبکه الجزیره در میان این شروط است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه یمن پرس، این شروط توسط کویت تحویل مسئولان دوحه شده و به قطر ۱۰ روز فرصت داده شده تا آنها را اجرایی کند تا سطح تحریم‌های کشورهای مذکور و محاصره قطر پایان یابد.

در این فهرست درخواست آمده است:

– قطر باید سطح روابط دیپلماتیک خود با ایران را رسما کاهش دهد.

– قطر باید تمامی پایگاه‌های نظامی ترکیه در خاک خود راببندد.

– قطر باید روابط خود با “سازمان‌های تروریستی، طایفه‌ای و ایدئولوژییک” و در راس آنها اخوان المسلمین، داعش، القاعده، فتح الشام و حزب‌الله را قطع کند و آنها را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.

– قطر باید تمامی عناصر تروریستی را که در خاک این کشور حضور دارند به کشورهای ذیربط تحویل دهد.

– قطر باید شبکه الجزیره و کانال‌های تابع آن را تعطیل کند.

– قطر باید به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و تعدی به منافع خارجی آنها پایان دهد.

– قطر باید خسارت‌هایی که در این مدت به چهار کشور مذکور وارد کرده را بر اساس مکانیسمی که در آینده تدوین می‌شود، جبران کند.

– قطر باید در راستای انسجام و وحدت با همسایگان خود در خلیج فارس و جهان عرب در زمینه نظامی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی حرکت کند و معاهده‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ریاض را اجرایی کند.

– قطر باید فهرست تمامی گروه‌های مخالفی که در چهار کشور مذکور مورد حمایت قرار داده مشخص کند و نوع این کمک‌ها را نیز بیان کند.

– قطر باید تمامی شبکه‌های اطلاع رسانی که قطر به شکل مستقیم و غیر مستقیم از آن حمایت تعطیل کند.

– قطر باید ظرف ۱۰ روز موافقت خود را با این درخواست‌ها اعلام کند و الا از سوی کشورهای صادر کننده به عنوان مخالفت با آن تلقی می‌شود.

– کشورهای عضو در سال اول به شکل ماهانه اجرای بنود این توافق توسط دوحه را بررسی می‌کنند و در سال دوم هر سه ماه یکبار به این اقدام دست خواهند زد و پس از آن به مدت ۱۰ سال به شکل سالانه اجرای آن بررسی خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا