بین‌المللی

آمار مبتلایان به وبا در یمن از ۲۰۰۰۰۰ نفر گذشت

سازمان بهداشت جهانی وصندوق کودکان سازمان ملل متحدبا انتشار بیانیه ی مشترک اعلام کردندکه در یمن روزانه بیش از ۵ هزار نفر به وبا مبتلا می شوند و این کشور با بدترین همه‌گیری وبا درجهان روبه رو شده‌ است …

سازمان بهداشت جهانی در جدیدترین آمار خود از وجود بیش از ۲۰۰ هزار مبتلا به بیماری وبا در ۲۰ استان کشور جنگ و بحران زده ی یمن خبر داد.

تازه‌ترین آمار سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که ۱۳۰۰ نفر تا کنون جان خود را به دلیل ابتلا به وبا، در یمن، از دست داده‌اند که «بهداشت جهانی» می‌گوید یک چهارم قربانیان کودک هستند. آنتونی لیک، مدیر اجرایی صندوق کودکان ملل متحد هشدار داده‌است که این رقم افزایش پیدا خواهد کرد.

کم‌تر از دو هفته پیش، صندوق کودکان ملل متحد، «یونیسف»، شمار بیماران مشکوک به وبا را ۱۲۴ هزار مورد عنوان کرده و گفته بود ۹۲۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این رقم خود طی دو هفته دو برابر شده بود.

در بیانیه سوم تیر ماه سازمان بهداشت جهانی گفته شده «همه‌گیری سریع» وبا در یمن، اکنون ۲۰۰ هزار مورد مشکوک به ابتلا برجای گذاشته‌است. به گفته این سازمان روزانه، به‌طور میانگین، پنج هزار نفر به وبا مبتلا می‌شوند و طی دو ماه، وبا به تمامی مناطق درگیر جنگ و کشمکش سرایت کرده‌است.

این دو نهاد سازمان ملل متحد می‌گویند برای جلوگیری از سرعت سرایت بیماری هرچه در توان دارند انجام خواهند داد. سازمان ملل متحد می‌گوید در حال اعزام گروه واکنش سریع برای سرزدن خانه به خانه و آموزش راه پیشگیری از ابتلا به بیماری به یمنی‌هاست.

از حدود دو سال پیش، یمن درگیر جنگ داخلی بین نیروهای دولتی به رهبری عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، و شبه‌نظامیان حوثی بوده که به ترتیب از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و جمهوری اسلامی برخوردارند. جنگ و نابسامانی داخلی زمینه مساعدی را برای افزایش فقر، بی خانمانی، متلاشی شدن زیرساخت های بهداشتی، آب رسانی، فاضلاب و شیوع بیمارهای همه گیر در این کشور ایجاد کرده است.
تنها در صنعا مرکز یمن، از دو سال پیش دو ونیم میلیون نفر از ساکنان شهر از هرگونه برق و سبکه آبرسانی محروم هستند و منبع آب آنان چاه هایی با عمق کم می باشد که عمدتا آلوده هستند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا