زنان

ایران در بین ۴۰ کشور دارای بالاترین نرخ زنان بیوه قرار دارد!

روزبه کردونی در گفت‌وگو با خبرنگار شهری و رفاهی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه منطقه آسیای غربی و اقیانوسیه با حدود ۸۲ میلیون نفر بالاترین تعداد زنان بیوه در دنیا را دارد تاکید کرد: در حالیکه میزان رشد زنان بیوه در بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ در دنیا ۹ درصد بوده است، اما بالاترین درصد رشد زنان بیوه در جهان متعلق به خاورمیانه و افریقای شمالی با ۲۴.۳ درصد است…

وی افزود:برخی تحولات بویژه افزایش درگیریهای مسلحانه و جنگ های داخلی در خاورمیانه نقش به سزایی در افزایش شمار این زنان به ویژه زنان جوان با کودکان خردسال داشته است.

رشد ۶ درصدی کودکان زیر۱۸سال زنان بیوه!

کردونی به جمعیت نیم میلیاردی کودکان زیر ۱۸ سال زنان بیوه اشاره کرد و توضیح داد: تعداد این کودکان نیز در بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ با رشد ۶درصدی مواجه بوده است.

مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه در ادامه گفت : طبق گزارش های بین المللی در کشورهایی نظیر افغانستان، عراق، سوریه سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی زنان بیوه به شدت نیازمند کمک های بشردوستانه برای تامین حداقل های معیشتی خود هستند.

وی تاکید کرد: در این مناطق هم وجود زنان بیوه سالمند که مسئولیت نگهداری از نوه های یتیم خود را به عهده دارند و هم بیوه گان کودک ۱۰ تا ۱۷ ساله وضع را دشوارتر کرده است.

همچنین او در مورد وضعیت فقر زنان بیوه گفت : در سال ۲۰۱۵ در حدود ۳۸ میلیون نفر از جمعیت زنان بیوه دنیا در فقر شدید به سر می‌برند و در تامین نیازهای اولیه و اساسی خود ناتوان هستند.

وجود یک میلیون زن بیوه در ایران

مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه در ادامه به وضعیت زنان بیوه در ایران اشاره کرد و گفت :بر اساس گزارش های بین المللی که توسط داده های داخلی نیز تایید می شود ، ایران در بین چهل کشور با بالاترین تعداد زنان بیوه یعنی بیش از یک میلیون نفر قرار دارد…

میزان مواجهه زنان بیوه با بدرفتاری

کردونی در مورد اینکه به چه میزان زنان بیوه در مقایسه با سایر زنان در مواجه با بدرفتاری قرار می گیرند، به نتایج تحقیقی در این زمینه اشاره کرد و گفت: بر اساس این تحقیق به طور میانگین در کشورهای مورد مطالعه ۱۶ درصد این ارزیابی را بسیار زیاد ارزیابی کرده اند، این میزان در برخی کشورها نظیر ترکیه، کره جنوبی و نیجریه به ترتیب ۵۲ ، ۳۰ و ۲۵ درصد اعلام شده است. این در حالی است که این ارزیابی در ایران در حدود ۱۴ درصد است که در واقع میزان کمتری از میانگین جهانی را نشان می دهد.

ناامنی زنان بیوه در متن اجتماع

وی به یادداشت وزیر رفاه به مناسبت روزجهانی زنان بیوه اشاره و توضیح داد : همانگونه که وزیر رفاه اشاره کرده زنان بیوه در متن اجتماع ایران از یک ناامنی مضاعف برخوردارند و بعضا نوع نگاه به زنان بیوه از سوی برخی مردان در بسیاری موارد حالت غیر اخلاقی و سوءاستفاده‌گرایانه دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا