زحمتکشان

چرا به ۴ میلیون کشاورز حق پیگیری مطالبات نمی‌دهیم ؟!

کارگران ساختمانی، پرستاران، پزشکان، آرایشگران، باربران و چرخی‌های بازار تشکل صنفی خود را دارند اما چرا به ۴ میلیون کشاورز حق پیگیری مطالبات را نمی‌دهیم.

عبدالرضا مسلمی در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: اصلاح آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی در حال طی مراحل پایانی در کمیسیون اجتماعی دولت است تا به زودی در هیئت‌وزیران مورد تصویب قرار گیرد.

وی افزود: اصلاحاتی در برخی مواد آیین‌نامه نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی به وجود آمده است که به موجب آن اعتبار پروانه‌های نظام صنفی و پوشش حداکثری اکثری کشاورزان از طریق آن به وجود آید و سطح تعامل دولت با نظام صنفی برای تولید و بهره‌وری بالا از نهادهای کشاورزی صورت گیرد.

مدیرکل دفتر امور تشکل‌های کشاورزی سازمان تعاون روستایی ادامه داد: با توجه به اینکه جامعه کشاورزی و روستایی مشارکت بالایی در انتخابات و نقش مهمی در به پیروزی رسیدن آقای روحانی داشته‌اند انتظار می‌رود، دولت نیز هرچه زودتر این آیین نامه را تصویب کند تا کشاورزان تکلیف خود را بدانند.

وی افزود: نظام صنفی کشاورزی به کشاورزان هویت شغلی و حرفه‌ای می‌دهد و به بخش کشاورزی نیز کمک می‌کنند تا کشاورزان کسب صلاحیت هایی حرفه را داشته باشند و بر این اساس است که کشاورزان می‌توانند با دولت برای توسعه بخش کشاورزی مشارکت داشته باشند.

مسلمی تاکید کرد: بر این اساس صنف کشاورزی نیز می‌تواند تواند امور صنفی خود را مانند قیمت‌گذاری گذاری محصولات کشاورزی و بیمه‌های اجتماعی پیگیری کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمام مشاغل، صنف خود را به غیر از کشاورزان دارند افزود: کارگران ساختمانی، پرستاران، پزشکان آرایشگران، باربران و چرخی های بازار تهران تشکل صنفی خود را دارند اما چرا به ۴ میلیون کشاورزی که غذایی مردم را تأمین می‌کنند نمی‌خواهیم این حق را دهیم که مطالبات خود را پی‌جویی کنند و تشکل صنفی داشته باشند.

مدیرکل دفتر امور تشکل‌های های کشاورزی سازمان تعاون روستایی گفت: دولت ۸ سال است اجازه داده که نظام صنفی کشاورزی تشکیل شود اما این نظام هنوز موانع قانونی دارد. ساختار نظام صنفی اکنون بر این اساس اصلاح شده است.

وی تصریح کرد: نحوه نظارت دولت بر نظام صنفی کشاورزی نیز ایرادهایی داشت که این مشکلات در اصلاحیه جدید رفع شده است.

مسلمی گفت: این تشکل در ۸ سال گذشته فعالیت داشته اما برای انجام مأموریت های خود مشکلاتی دارد و دولت این اجازه را به وزارت جهاد کشاورزی داده بود که اصلاحیه لازم را در صورت نیاز ارائه دهد اما اکنون این اصلاحیه به بن بست تغییرات دولت نهم و دهم خورده است.

وی افزود: این اصلاحات در ابتدایی‌ترین روزهایی فعالیت شروع به کار دولت یازدهم ارائه شد اما ۴ سال است که این اصلاحیه در دولت مانده است.

مسلمی گفت: در اسفندماه ماه سال گذشته نیز این اصلاحیه به هیئت‌ وزیران رفت اما برخی از وزیران اشکالاتی را بر آن وارد کردند. این اصلاحیه اکنون دوباره اصلاح‌ شده است و قصد حضور در جلسه هیئت‌وزیران دارد.
دهقان نیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا