گوناگون

محکومیت نقض حقوق بشر در ایران توسط ۲۶۵ نماینده پارلمان اروپا

۲۶۵ نماینده پارلمان اروپا نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده و سپاه پاسداران را متهم به دخالت در درگیری‌های متعدد منطقه‌ای کردند. این نمایندگان خواستار گنجاندن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی شدند …

در این بیانیه که به امضای ۲۶۵ نماینده از مجموع ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا رسیده است، شمار بالای اعدام‌ها، ازدواج دختران خردسال و نیز وضعیت زنان در ایران مورد انتقاد قرار گرفته است.
این گروه از نمایندگان پارلمان اروپا با استناد به گزارش سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده‌اند که در دوره چهارساله دولت حسن روحانی شمار اعدام‌ها در ایران افزایش یافته و بیش از سه هزار نفر اعدام شده‌اند.

پارلمان اروپا در بیانیه‌ای ضد جمهوری اسلامی خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ۲۶۵ تن از نمایندگان پارلمان اروپا در بیانیه‌ای ضد جمهوری اسلامی ضمن مطرح کردن مسئله نقض حقوق‌بشر در ایران، از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست سیاه حمایت کردند.

این نمایندگان پارلمان اروپا سپاه پاسداران را به دست داشتن در بحران‌های منطقه متهم کردند و خواستار قرار گرفتن نام سپاه در لیست سیاه تروریستی شدند.

آنها همچنین از دولتهای اروپایی خواسته اند تا روابط خود را با حکومت ایران به پیشرفت روشن در زمینه رعایت حقوق‌ بشر و حقوق زنان مشروط کنند.

این بیانیه همچنین به وزیر دادگستری در ایران، مصطفی پورمحمدی اشاره کرده و او را یکی از اعضای “هیأت مرگ” در تابستان سال ۱۳۶۷ دانسته است. نمایندگان پارلمان اروپا از کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و شورای حقوق بشر خواسته‌اند تا کمیته‌ای برای بررسی اعدام‌های سیاسی سال ۶۷ در ایران تشکیل دهند. شمار اعدام‌شدگان تابستان سال ۶۷ در این بیانیه ۳۰ هزار نفر ذکر شده است. این رقمی است که سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرده ولی آمارهای سایر احزاب و سازمان های سیاسی مخالف رزیم« ولایت فقیه» نشان می‌دهد که تعداد اعدام‌شدگان در این سال بین ۴ تا ۵ هزار نفر بوده است.

در بیانیه نمایندگان پارلمان اروپا تصریح شده که کشورهای اروپایی “باید” روابطشان با ایران را مشروط به توقف اعدام ‌و نیز پیشرفت چشمگیر وضعیت حقوق بشر و حقوق زنان در این کشور کنند.

در این بیانیه سپاه پاسداران ایران یک قدرت اقتصادی توصیف شده که نه تنها در داخل ایران، بلکه در خارج از مرزهای این کشور نیز فعالیت دارد. به همین دلیل نیز این بیانیه متذکر شده که شرکت‌های اروپایی در عقد قرارداد با ایران ریسک بزرگی را متحمل می‌شوند چرا که ممکن است مستقیما با یکی از شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران وارد معامله شوند که به گفته این بیانیه یک “گروه تروریستی” است.

انتخابات در ایران نیز از سوی امضاکنندگان این بیانیه “غیر آزاد و غیر منصفانه” خوانده شده و تصریح شده که این انتخابات در حالی اجرایی می‌شود که مخالفان در زندان هستند و صلاحیت تمامی کاندیداها باید از سوی شورای نگهبان که برگزیده رهبری است تایید شود.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا