گوناگون

محاصره کامل رقه؛ آخرین مسیر فرار داعش هم مسدود شد

داعش پس از عراق، در سوریه نیز به پایان خود نزدیک می‌شود. ائتلاف مورد حمایت آمریکا در سوریه اعلام کرده که محاصره رقه، مقر اصلی داعش در سوریه را کامل کرده است. یک روز پیش پایان “خلافت داعش” در عراق اعلام شده بود.

Syrien Rakka (Getty Images/D.Souleiman)

بر اساس اطلاعات مختلف نیروهایی که در مبارزه با “دولت اسلامی” (داعش سابق) به سر می‌برند، آخرین روزنه فرار این گروه تروریستی از رقه نیز مسدود و حلقه محاصره جهادگرایان کامل شده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن و منابع متعلق به کردهای سوریه در ساعات پایانی روز پنجشنبه (۲۹ ژوئن/ ۸ تیر) خبر دادند که آخرین راه خروج جهادگرایان از پایتخت خودخوانده داعش واقع در شمال سوریه بسته شده است.

یکی از سخنگویان این عملیات گفته است، “نیروهای دمکراتیک سوریه” جهادگرایانی که “توسط فرماندهان‌شان کاملا به حال خود رها شده‌اند” را در تمامی جبهه‌ها زیر فشار شدید قرار داده‌اند.

به گفته منابع کردهای سوریه، هنوز هم دست‌کم ۴ هزار جنگجوی داعش در رقه به سر می‌برند.

شهر رقه سوریه، در کنار موصل در عراق که تقریبا به طور کامل از وجود داعش پاکسازی شده، مهم‌ترین مقر گروه تروریستی “دولت اسلامی” محسوب می‌شود.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، پنجشنبه گذشته پایان “خلافت داعش” در عراق را اعلام کرد.

حدود سه هفته پیش ائتلاف “نیروهای سوریه دمکراتیک” برای نخستین بار وارد مقر اصلی داعش در سوریه شده و مناطقی از حوزه تسلط آنان را به زیر کنترل خود در آوردند. آنها روز ۶ ژوئن حمله برای آزادسازی رقه را آغاز کرده بودند.

“نیروهای سوریه دمکراتیک” ائتلافی است بیشتر متشکل از شبه‌نظامیان کرد، با مشارکت شماری از نیروهای عرب و نیز آشوری، ارمنی و ترکمن که پس از تسلط داعش بر بخش‌هایی از سوریه تاسیس شد. این نیروها به عنوان بزرگ‌ترین ائتلاف مورد حمایت آمریکا در سوریه، از پشتیبانی سیاسی و تسلیحاتی ایالات متحده برخوردار هستند.

شهر رقه ابتدا تحت کنترل مخالفان دولت سوریه بود، اما در سال ۲۰۱۴ میلادی پس از جنگ میان “ارتش آزاد سوریه” و نیروهای داعش و شکست ارتش آزاد (مخالف بشار اسد)، به تصرف نیروهای “دولت اسلامی” در آمد و به عنوان پایتخت خلافت این گروه تروریستی معرفی شد.

در روزهای آغازین تسلط داعش بر رقه، حدود ۳۰۰ هزار نفر در این شهر زندگی می‌کردند که ۸۰ هزار نفر از آنان را آوارگان دیگر مناطق سوریه تشکیل می‌دادند.

در ماه‌های گذشته اما هزاران غیرنظامی رقه را ترک کرده‌اند. طبق آخرین برآورد سازمان ملل متحد، در حال حاضر بایستی حدود ۱۶۰ هزار نفر در این شهر سکونت داشته باشند.

رقه محل استقرار ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده‌ی “دولت اسلامی” و فرماندهی نظامی داعش است. این شهر نقش پایگاه رهبری داعش و هدایت‌گر بسیاری از حملات تروریستی در سراسر جهان را داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا