بین‌المللی

سخنرانی اردوغان در گردهمایی هوادارانش در آلمان ممنوع می‌شود

رجب طیب اردوغان قصد داشت در حاشیه‌ی نشست سران کشورهای “جی ۲۰” در آلمان در برابر هوادارانش هم سخنرانی کند. اکنون زیگمار گابریل، وزیر خارجه‌ی آلمان اعلام کرده که دولت این کشور مجوز این گردهمایی را صادر نخواهد کرد.

دولت آلمان قصد دارد شرکت اردوغان در گردهمایی طرفدارانش را در این کشور ممنوع کند که قرار بود در حاشیه‌ی نشست سران کشورهای “گروه بیست” برگزار شود.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ی آلمان که در مسکو بسر می‌برد، روز پنجشنبه (۲۹ ژوئن/۸ تیر) گفت: «ما به ترکیه اعلام می‌کنیم که معتقدیم چنین گردهمایی‌ای در آلمان ممکن نیست و قانون اساسی مواردی را در نظر گرفته که چنین امکانی را به ما می‌دهد.»

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز به مجله‌ی “اشپیگل” گفت: «سخنانی که گابریل در این زمینه بیان کرده، با صدراعظم آلمان هماهنگ شده و رویکرد دولت آلمان است.»

گفتنی است که پیش‌تر رجب طیب اردوغان رسما درخواست کرده بود که در حاشیه‌ی نشست جی‌۲۰ در گردهمایی هواداران خود شرکت کند. اما گابریل اعلام کرده که این کار “ایده‌ی خوبی نیست”.

به گفته‌ی وزیر امور خارجه‌ی آلمان، در حاشیه‌ی نشست سران عضو کشورهای جی‌۲۰ به اندازه‌ی کافی نیروی پلیس وجود نخواهد داشت که بتواند امنیت گردهمایی طرفداران اردوغان را تامین کند. افزون بر آن یک چنین گردهمایی‌ای در حال حاضر با “فضای سیاسی حاکم سازگاری ندارد”.

پیش‌تر گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه اردوغان قصد دارد هفته‌ی آینده از فرصت شرکت در نشست جی‌۲۰ استفاده کند تا در برابر هوادارانش در آلمان سخنرانی کند. مدیران سالن‌های سخنرانی در ایالت نوردراین وستفالن آلمان خبر داده بودند که درخواست‌هایی برای اجاره‌ی سالن دریافت کرده‌اند.

آخرین سخنرانی اردوغان در برابر هوادارانش در آلمان به ماه مه ۲۰۱۵ در کارلسروهه بازمی‌گردد. این رویداد همزمان نخستین ورود او به صحنه‌ی عمومی به عنوان رئیس‌جمهوری ترکیه بود.

مارتین شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات و نامزد این حزب برای مقام صدراعظمی آلمان نیز خواستار آن شد که از برگزاری گردهمایی بزرگ برای اردوغان در آلمان جلوگیری شود.

شولتس در گفت‌وگویی به روزنامه‌ی آلمانی “بیلد” گفت: «سیاستمداران خارجی که ارزش‌های ما را در کشور خود لگدمال می‌کنند، اجازه ندارند در آلمان تریبونی برای سخنرانی‌های تحریک‌آمیز داشته باشند. من نمی‌خواهم آقای اردوغان که در ترکیه نیروهای اپوزیسیون و روزنامه‌نگاران را به زندان می‌اندازد، در آلمان در یک گردهمایی بزرگ سخنرانی کند».

به گفته‌ی شولتس “اردوغان می‌خواهد منازعات سیاست داخلی ترکیه را به خاک آلمان بکشد”. او از دولت آلمان خواست که در این زمینه یک موضعگیری روشن داشته باشد.

کریستیان لیندنر، رهبر حزب لیبرال آلمان و سارا واگن‌کنشت، یکی از رهبران حزب چپ آلمان نیز از دولت آنگلا مرکل خواستند که از سخنرانی اردوغان در آلمان جلوگیری کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا