حقوق بشر

شانزدهمین روز اعتصاب غذای حبیب ساسانیان در زندان تبریز

حبیب ساسانیان شاعر اردبیلی در شانزدهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود در حالی که از بیماری فشار خون شدید رنج می برد و بیماری صرع نیز دارد، در شرایط نامناسب جسمی کماکان در زندان تبریز نگهداری می شود…

به گزارش خبرگزاری هرانا، حبیب ساسانیان زندانی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی تبریز، که بیش از یک سال است که به دلیل عدم توان تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی، به صورت بلاتکلیف در زندان به سر میبرد، از ۲۳ خردادماه سال جاری اعتصاب غذای اعتراضی خود در آغاز کرده است. و در حال حاضر در شرایط نامناسب جسمی به سر می برد

حبیب ساسانیان که مبتلا به تشنج (صرع) است، مجبور به مصرف داروی ضد تشنج کاربامازپین است. در صورت توقف مصرف این دارو، احتمال تشنج وی افزایش خواهد یافت.

آقای ساسانیان در حالی که در اعتصاب غذا به سر می برد، به خواست خانواده اش با نوشیدن صرفا آب، داروهایش را مصرف می کند. با این حال طی روزهای اخیر، دچار تشنج شده و همچنین چندین بار در پی بد شدن وضعیت جسمی، به بهداری زندان منتقل شده است. در بهداری به او سرم تزریق شده است که بعضا با مخالفت آقای ساسانیان این رسیدگی ناتمام مانده است.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای ساسانیان به گزارشگر هرانا گفت: ” آقای ساسانیان که در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد، در پی بیهوش شدن به بهداری زندان منتقل و با دستبند و پابند به تخت بهداری بسته شد. در یکی از این موارد پس از به هوش آمدن به هدف ممانعت از ترزیق سرم در حالی که دست و پاهایش به تخت بسته شده بود، سعی در توقف تزریق با استفاده از دندان خود داشته است که همین نکته نشانه مشخصی از میزان فشاری است که این زندانی تحمل می کند.”

۳۰ تیرماه ۱۳۹۶، جلسه رسیدگی به اتهامات وی به دلیل عدم حضور وکیل و خودداری این زندانی از حضور در دادگاه به دلیل عدم ابلاغ قبلی، برگزار نشد بنابراین برگزاری این جلسه به ۲۶ تیرماه ۱۳۹۶ موکول شد.

گفتنی است، حبیب ساسانیان پیشتر نیز در ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶، در اعتراض به مفقود شدن اسناد پرونده، در شعبه سوم دادگاه انقلاب شهر تبریز به ریاست قاضی باقرپور حاضر نشد.

با توجه به اینکه خانواده ی ساسانیان در اردبیل سکونت دارند، این زندانی محبوس در زندان تبریز پیشتر درخواست اعزام به زندان اردبیل و یا ارجاع پرونده به شعبه هم ارز را داده است که با مخالفت مسولان مواجه شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده ساسانیان ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفته بود: ”در روزهای گذشته، نیروهای وزارت اطلاعات آقای ساسانیان را به بهانه انتشار اخبار مربوط به وی در رسانه ها، تهدید کردند. آنها آقای ساسانیان را به برخورد با خانواده اش تهدید کردند.”

منبع نزدیک به خانواده ساسانیان در ادامه به گزارشگر هرانا گفت: ” حبیب ساسانیان متاهل و دارای دو فرزند ۱۱ و ۱۵ ساله است که در پی بازداشت وی، وضعیت زندگی این خانواده در نبود پدر، نابسامان شده است و همچنین مشکلاتی از جمله مشکلات مالی را برای آنان به وجود آورده است؛ این خانواده که اجاره نشین هستند، تامین هزینه های رفت و آمد به زندان برایشان دشوار است.”

این زندانی ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ همراه پنج فعال ترک (آذری) دیگر به نامهای مهدی جوادزاده، حمید ثقفی، بابک آوند، اسماعیل افخمی و یونس رحیمی، در شهر اردبیل بازداشت شد. اتهامات این زندانی سیاسی، “تشکیل گروه (گروهک) گامو، رهبری و هدایت گروه (گروهک) گامو، عضویت در (گروهک) گامو، جاسوسی برای کشورهای بیگانه، کپی برداری از اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران، ارسال اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران به کشورهای بیگانه” عنوان شده است. در اوایل تیرماه سال گذشته رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی این فعالان را “اعضای باند ۶ نفره جاسوسی گامو” معرفی کرد.

یک منبع مطلع در رابطه با اتهام ” جاسوسی” این زندانی در گفتگو با هرانا گفت: ” آقای ساسانیان در حالی که این اتهام را رد می کند، در پی اولین مراجعه به شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز، از قاضی پرونده دلیل اتهام جاسوسی را پرسیده است که قاضی پاسخ داده اند که در پرونده ما صرفا این اتهام ذکر شده است و اسناد و مدارک ثابت کننده این اتهام در پرونده موجود نیست. آقای ساسانیان گفت چگونه هنگامی که مستندات و مدارک لازم جهت اثبات این اتهام در پرونده موجود نمی باشد، اتهام مطرح گردیده است که قاضی در پاسخ گفته است که این مسله به شما ارتباطی ندارد.”

این منبع ادامه داد: ” طبق قانون، این زندانی که وکیل ندارد، شخصا جهت آماده کردن دفاعیه دادگاه، درخواست مطالعه پرونده خود را داده است که با مخالفت مسولان مواجه شده است.”

حبیب ساسانیان با وجود بیماری و محرومیت از درمان مناسب همچنان به صورت بلاتکلیف در بند ۱۲ زندان مرکزی تبریز نگهداری می‌شود. در پی اعتصاب غذای ۵ روزه این زندانی، پس از حدود یک سال بلاتکلیفی، قرار وثیقه یک میلیارد تومانی صادر شده است که به دلیل عدم توان تودیع این وثیقه، بازداشت موقت وی تداوم پیدا کرده است.

پیشتر هرانا گزارش کرده بود، آقای ساسانیان از بیماری های مختلف رنج برده و از رسیدگی پزشکی محروم است. در بهمن ماه سال گذشته، این زندانی درپی “بد شدن حالش” به بیمارستان سینا شهر تبریز منتقل شد.

پیش از این گزارش شده بود، آقای ساسانیان که از فشار خون شدید و درد چشم رنج می برد، تاکنون چندین بار در زندان از هوش رفته است.

این زندانی سیاسی تاکنون چندین بار از مسئولین بند ۱۲ در زندان تبریز تقاضای رسیدگی پزشکی داشته، اما هربار به تمارض متهم و تهدید شده بود که به بند بدتری تبعید خواهد شد.

هرانا دلیل بازداشت این فعالان را پیش تر فعالیت در رابطه با “مسئله قره باغ و ارمنستان” عنوان کرده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا