گوناگون

دور دوم ریاست جمهوری روحانی بحران در کشور را عمیق تر خواهد کرد

نظر حاکمیت و ولی فقیه رژیم، رأی مردم در پای صندوق‌های رأی تنها در چارچوب تأیید و پذیرفتن وضعیت کنونی کشور، “بیعت با ولایت”، قبول نظارت استصوابی شورای نگهبان، تن دادن به ماهیت عمیقاً ضد دموکراتیک و ضد مردمی انتخابات و نادیده گرفتن آن و تعدیل انتظارات در حد تعیین‌شده از سوی رهبر، بود…

عکس ‏‎Vahid Kianersi‎‏

پیروزی حسن روحانی در انتخابات  کاملا کنترل شده  اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ که هدف عمده آن جلوگیری از قیام های اجتماعی و عواقب گسترده آن ، کشیده شدن میلیون ها انسان جان به لب رسیده به خیابان ها برای طرد رژیم فقها ست با ریاست جمهوری روحانی برای دور دوم موافقت شد.

از این منظر نتیجه انتخابات غیر دموکراتیک ایران انعکاسی از آرای عمومی نبود، بلکه نشانه ای از تسلط لرزان رهبر جمهوری اسلامی بر قدرت و عمیق تر شدن اختلافات میان هرم حاکمیت  است.

وعده روحانی به لغو تحریم های مرتبط با برنامه موشک های بالیستیک و فعالیت های تروریستی تو خالی خواهد بود زیرا این دو حوزه کاملا در اختیار سپاه پاسداران است که اخیرا از ساخت سومین کارخانه موشک سازی زیرزمینی خبر داده است.

تنها گزینه پیش روی روحانی این است که وعده های انتخاباتی اش را انکار و اذعان کند در کشوری که توسط رهبر با تکیه به نهادهای سرکوبگر  اداره می شود . رئیس جمهور یک تدارکاتچی بیشتر نبوده و نیست.

روحانی ممکن است در پیروزی در دور دوم ریاست جمهوری مچ رهبر جمهوری اسلامی را باز کرده باشد، اما در این روند رژیم را یک گام به سقوط ناگزیر خود نزدیک تر کرده است. گزینه های پیش روی حسن روحانی در حال حاضر ترسناک است.

واقعیت این است که، شرایط عینی جامعه به‌نفع رژیم نیست و نیروهای چپ، دموکرات و میهنی می‌توانند با عمل متحدشان و با بسیج نیروهای اجتماعی به توسعه، نضج و ایجاد شرایط ذهنی در جهت به‌وجود آوردن تحول‌هایی مهم در جامعه یاری رسانند.
اقتباس از یادداشت امیر بصیری در وبسایت فوربس

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا