اجتماعی

گرم‌ترین روز اهواز رکورد شکن شد

روز پنج شنبه ۲۹ ژوئن، دمای اهواز به ۵۳.۷ درجه سیلیسیوس رسید.
واشنگتن پست نوشته دمای دیروز اهواز حتی از این رقم بالاتر رفته و حدود ساعت پنج عصر به ۱۲۹.۲ درجه فارنهایت رسیده.
گفته شده بود گرمای هوای بالای ۵۰ درجه تا آخر هفته در استان خوزستان تداوم خواهد داشت….

روزنامه واشنگتن پست نوشته که  شهر اهواز در آستانه شکستن رکورد گر‌م‌ترین دمای جهان است.

در این گزارش به نقل از توییت «اتین کاپیکیان»، کارشناس آژانس هواشناسی فرانسه آمده است: «اهواز روز پنج شنبه ۲۹ ژوئن، با ثبت دمای ۵۳.۷ درجه سیلیسیوس (۱۲۸.۷درحه فارنهایت) رکورد گرم‌ترین روز در ایران و گرم‌ترین روز ماه ژوئن در قاره آسیا را شکسته است.»

رکورد ثبت شده از گرم‌ترین روز سال در ایران ۱۲۷.۴ درجه فارنهایت بوده است.

اما به نوشته واشنگتن پست دمای دیروز شهر اهواز حتی از این رقم بالاتر رفته و حدود ساعت پنج عصر (به وقت محلی) به ۱۲۹.۲ درجه فارنهایت رسیده است. اگر دمای  ۱۲۹.۲ فارنهایت صحیح باشد، این دما رکورد بالاترین دمای ثبت شده در تاریخ مدرن جهان محسوب می شود.

در روزهای گذشته اعلام شد که دمای هوا در شهرهای استان خوزستان به ۵۰ درجه رسیده و به دنبال آن ادارات دولتی زودتر از هر روز تعطیل شد‌ند.

گفته شده بود گرمای هوای بالای ۵۰ درجه تا آخر هفته در این استان تداوم خواهد داشت و در شهرهای اهواز، شوشتر، امیدیه، هندیجان، آبادان امکان بالا رفتن دما حتی بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد وجود دارد.

«کریستوفر بارت»، تحلیلگر تاریخ هواشناسی ثبت دمای ۱۲۹.۲ فارنهایت در عصر روز پنج شنبه در اهواز را تنها با دو ثبت دیگر در جهان برابر دانسته؛ یکی در ۲۱ جولای ۲۰۱۶ و در منطقه «مطربه» کویت و دیگری در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ و در منطقه «دره مرگ» در کالیفرنیای آمریکا.

در تاریخ هواشناسی جهان دمای ۱۳۷ درجه فارنهایت (۵۷ درجه سیلیسیوس) گرم‌ترین دمای ثبت شده در تاریخ هواشناسی مدرن جهان، متعلق به منطقه «دره مرگ» در کالیفرنیا آمریکا و مربوط به تاریخ ۱۰ جولای ۱۹۱۳ است، اما کریستوفر بارت معتقد است چنین دمایی از نظر واقعیت های هواشناسی امکان پذیر نیست و به احتمال زیاد هواشناسان یا دستگاه های ثبت دما در آن تاریخ اشتباه کرده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا