بین‌المللی

نه به جنگ؛ «ایران »در معرض خطر

اخبار و رویدادها نشانگر آن است که خطر رویارویی بزرگی در خاورمیانه هر روز افزایش می یابد و از آنجا که میهن ما ایران نیز به علت سیاست های پان اسلامیستی ولایت فقیهی، به شدت درگیر بحران های سیاسی نظامی در منطقه شده است، چنین جنگی دامن کشور ما را هم خواهد گرفت…

عکس ‏‎Ahmad Javaherian‎‏

به گزارش سایت سیاست ورزی،تلاش های زیادی می شود که باز هم بد و بدتری تعریف شود و ما را به پشتیبانی از یکی از دوسوی این جنگ کثیف که بهره برداران آن مجتمع صنعتی نظامی آمریکا و شرکت های نظامی اند، بکشانند.
جانبداری از هر یک از دو سوی این جبهه آرایی، نه تنها به کاهش خطر جنگ منجر نمی شود، بلکه آن را افزایش می دهد. جنگ راه حل نیست. کشتن به هر نوع راه حل نیست. افغانستان، عراق، لیبی ، سوریه، یمن و …دلیل روشن این مدعاست.
باید خواستار دفاع از صلح و جلوگیری از گسترده شدن جنگ شد و از همهٔ طرف های درگیر بخواهیم مسائل و مشکلات خود را پشت میز مذاکرات حل کنند. باید افکار عمومی را نسبت به سیاست های مرگبار دولت دونالد ترامپ که مجری برنامه های دولت پنهان جهانی می شود، آگاه کرد.
با صدای رسا به گزینهٔ جنگ منطقه ای برای تقسیم منابع قدرت «نه» بگوییم و در برابر آن بایستیم.

به گزارش دویچه وله،طرفین جنگ در سوریه برای تثبیت حوزه‌های نفوذ خود تلاش می‌کنند. اسرائیل نفوذ ایران را خطری برای خود می‌بیند. آمریکا تهدید کرده است. در هر بحرانی نام ایران برجسته می‌شود. هر اقدام حساب‌نشده‌ای می‌تواند به رویارویی بینجامد.

Symbolbild - Syrien US Kampfflugzeug (Getty Images/M. Bucher)بیش از ۱۰ روز از انهدام یک جنگنده ارتش سوریه توسط آمریکا می‌گذرد؛ اقدامی که واکنش تند روسیه را در پی داشت. کرملین که اعلام کرده بود، این اقدام بدون پیامد نخواهد ماند، کانال تماس خود با فرماندهان آمریکایی که برای هماهنگی در نبرد با داعش در سوریه و پرهیز از رویارویی ناخواسته برقرار شده بود را قطع کرد. مسکو اعلام کرد که از این پس هر “شیء پرنده‌ای” را در مناطق تحت کنترل خود هدف قرار خواهد داد.

سپس پهپاد ساخت ایران در سوریه توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا سرنگون شد. آمریکایی‌ها اعلام کردند که این پهپاد “مقاصد خصمانه” داشته و به همین خاطر توسط جنگنده آمریکایی ساقط شده است.

در کنار این حوادث، ده‌ها حادثه‌ی دیگر هم وجود داشت که هر یک از آنها می‌توانست تحت شرایطی دیگر به شعله‌ور شدن آتش دشمنی‌ها تا سر حد رویارویی نظامی بینجامد.

در بیانیه حزب توده ایران، در ۲تیر ماه ۱۳۹۶ که در سایت (http://www.tudehpartyiran.org/images/mardom/1028.pdf) منتشر شده است،چنین می خوانیم:«وضعیت منطقهٔ خاورمیانه و کشور ما وارد مرحله‌یی خطرناک شده‌ است. عامل‌های خارجی‌ای بسیار مخرب، صلح و حاکمیت ملی و اقتصاد ملی میهن را به‌شدت تهدید می‌کنند. در داخل کشور، هماهنگ شدن سیاست‌های جناح اصلاح‌طلبانِ حکومتی در پیروی از ولی فقیه، حمایت از موشک‌پرانی‌های اخیر سپاه و دادن شعارهای پوچ برای مدیریت کردن “افکارعمومی”، نشان می‌دهند که درصورت پیش آمدن شرایطی که منافع ملی را به خطر اندازد، جناح اصلاح‌طلبان حکومتی به هیچ‌وجه نخواهد توانست در برابر حکم مطلق ولی فقیه و دستگاه سرکوب آن- یعنی سپاه- مقاومت کند. به‌یاد داشته باشیم که همین چند هفته پیش- به‌منظور داغ و پرشور کردن نمایش انتخابات بنا بر مصلحت و برای” تداوم نظام”-حسن روحانی بنا به مصلحت انتخاباتی از فعالیت‌های موشکی سپاه در خلال مناظرهٔ تلویزیونی، همایش‌ها و بیانیه‌های انتخاباتی‌اش همراه با درشت‌گویی و شور و هیجان انتقاد کند. اما اکنون می‌بینیم که دولت حسن روحانی، بنا بر مصلحت و یا به‌دلیل “ضرورت”های سیاسی، حامی موشک‌پرانی سپاه شده است و روزنامه‌های هوادار جناح اصلاح‌طلبان حکومتی صفحه نخست‌شان را به‌تقدیر از سپاه پاسداران دیکتاتوری ولایی اختصاص می‌دهند.

تأثیرگذاری بر روند تحولات منطقه و کشورهایی که به‌دلیل همسایگی، پیوندهای ملی، قومی و تاریخی برای مردم میهن‌مان اهمیتی ویژه دارند، می‌تواند- و می‌باید- از راه‌های صلح‌آمیز، چندجانبه، در چارچوب “منشور سازمان ملل” و مقاوله‌نامه‌ها و به‌دور از تهدید، توهین و شعارهای توخالی، به‌طور جدی و مؤثر دنبال شود.

نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشورمان نباید اجازه دهند که سیاست‌های مداخله‌جویانهٔ آمریکا و بده بستان‌های پشت پرده بر سر منافع مردم و یا روی آوردن به درگیری ها و تشنج های نظامی چه از طریق جنگ های نیابتی و یا رودرویی مستقیم نظامی سرنوشت مردم میهن ما را رقم زند. حزب تودهٔ ایران، نیروهای مترقی و میهن‌دوست را برای همکاری مشترک در دفاع از صلح در خاورمیانه و حق حاکمیت ملی ایران فرامی‌خواند».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا