گوناگون

بازداشت های گسترده در مراسم قلعه بابک

روز گذشته در پی برگزاری مراسم سالانه بابک خرمدین در قلعه بابک در شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی، ۱۲ تن از حاضرین از جمله فعالین مدنی آذربایجانی همراه با یک کودک یازده ساله، توسط ماموران امنیتی با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و همینطور زندان اهر منتقل شدند. اسامی بازداشت شدگان در پی خواهد آمد…

به گزارش خبرگزاری هرانا، جمعه، ۹ تیر ۱۳۹۶، دوازده تن از تجمع کنندگان در قلعه بابک از توابع شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی، به مناسب سالروز بابک خرمدین، با دخالت ماموران امنیتی همراه با ضرب و شتم حاضرین، بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

تجمع گنندگان با برگزاری سخرانی، در دست داشتن بنرها و پلاکادرها و سردادن شعار، خواستار آزادی سیامک میرزایی، فعال مدنی (آذربایجان) که اکنون در اعتصاب غذا به سر می برد شدند.

اسامی ۱۱ تن از مشارکت کنندگان در این مراسم که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند عبارت است از؛ حامد رواجی، سجاد صدقی، رحیم نوروزی، مرتضی پروین، اکبر جهانگیری، سید آراز قاراداغی، محمد مردی، میلاد اکبری، رحیم زارعی، حسن قاراداغی، رضا آقایی.

در پیگیری ها از سرنوشت بازداشت شدگان منابع مطلع به گزارشگر هرانا گفتند “مرتضی پروین و اکبر جهانگیری به اداره اطلاعات تبریز و سایر بازداشت شدگان به زندان اهر منتقل شده‌اند.”

مهدی اکبری، کودک ۱۱ ساله ای که همراه با سایر تجمع کنندگان بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد، پس از ۱۵ ساعت بازداشت، صبح روز جاری از سوی نیروهای امنیتی اهر آزاد و تحویل خانواده اش داده شد.
یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “در پی تجمع فعالین مدنی در قلعه بابک در رابطه با سالگرد بابک خرمدین، با دخالت ماموران امنیتی ۱۱ تن از فعالین مدنی همراه با یک کودک ۱۱ ساله بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند. درپی پیگیر های به عمل آمده، علت بازداشت این افراد، برگزاری سخنرانی، سردادن شعار، در دست داشتن بنر و پلاکادر هایی با محتوای آزادی سیامک میرزایی و دفاع از حق آموزش به زبان مادری عنوان شده است.”

لازم به یادآوری است، شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶، سیامک میرزایی  که در اعتراض به کارشکنی‌های مکرر صورت‌ گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود تا زمان تخفیف و تعدیل در قرار وثیقه صادره، همچنین تکمیل نواقص پرونده جهت برگزاری دادگاه تجدید نظر دست به اعتصاب غذا زده است، اعلام کرده است که تا دستیابی به خواسته هایش دست از اعتصاب غذا نخواهد کشید.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای اسلامی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا