جوانان

شیوع نگران‌کننده‌ ام‌اس در کودکان ایرانی

مرکز تحقیقات علوم اعصاب کودکان با ابراز تاسف از اینکه در سال‌های اخیر بیماری ام اس کودکان در کشور شیوع نگران‌کننده‌ای دارد، از ارائه پروتکل درمانی برای درمان این بیماری خبر داد. محمد مهدی ناصحی، ام اس را یک بیماری مربوط به اختلال در سیستم ایمنی دانست و گفت: «در این بیماری سیستم ایمنی فرد دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل میلین یا غلاف عصب از بین می‌رود.» بر اساس گفته‌های کارشناسان شایع‌ترین سن ابتلا به ام اس ۲۰ تا ۴۰ سالگی است. این بیماری در کودکان کمتر دیده می‌شود و ۸۰‌درصد موارد شروع بیماری نیز بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است.

همچنین در خرداد سال گذشته حسین کرمان‌پور، عضو انجمن ام اس ایران با بیان اینکه این بیماری روزبه‌روز در حال افزایش است و در ۱۰ سال اخیر میزان شیوع آن در بین زنان دو برابر شده است، گفت: «امروز خانم‌ها چهار برابر بیشتر از مردان گرفتار بیماری ام‌اس می‌شوند. سن ابتلا به آن نیز که در‌ سال‌های گذشته از ۱۶ تا ۴۵ سالگی بود، در حال تغییر است.»

کودکان و ام‌اس

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان بیمارستان مفید گفت: تخریب غلاف عصب منجر به اختلال در عملکردهای فرد می‌شود که با تظاهرات و عوارض مختلف همچون آتاکسی یا ناهماهنگی و بی‌نظمی حرکات عضلات، اختلال در راه رفتن، تشنج، اختلالات حرکتی، حسی و سایر تظاهرات عصبی همراه است. ناصحی سن بروز بیماری ام‌اس را در سنین جوانی به بالا دانست و افزود: دو تا پنج‌درصد موارد مبتلا به این بیماری در سنین کمتر از ۱۶ سالگی در سنین کودکی و نوجوانی مشاهده شده است. او با ابراز تاسف از اینکه بیماری ام اس در کودکان پیشرونده است، تاکید کرد: این بیماری در سنین کودکی و نوجوانی در وضعیت بهبود یابنده یا عود‌کننده مداوم همراه است که این امر می‌تواند در کودکان ایجاد ناتوانی کند. این پزشک با تاکید بر ضروت تشخیص و درمان زودرس این بیماری در کودکان مبتلا، تشخیص زودهنگام آن را منجر به پیشگیری از ناتوانی‌های بعدی دانست. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه این بیماری علاوه بر بزرگسالان،‌ کودکان در سنین پایین را نیز مبتلا می‌کند، ادامه داد: شیوع این بیماری در سال‌های اخیر در میان کودکان بیشتر شده است. ناصحی دلیل این امر را نامشخص دانست و افزود: اینکه آیا عوامل محیطی در بروز این بیماری در کودکان نقش دارد یا سایر عوامل، مشخص نیست، اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد کودکان مبتلا به بیماری ام اس نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده و شیوع آن نگران‌کننده است. او به بیان وضعیت شیوع این بیماری در کشور پرداخت و افزود: بر اساس آمارهایی که تاکنون به دست آورده‌ایم، در شهرهای تهران و اصفهان شیوع این بیماری بیشتر است.

روش‌های تشخیص بیماری ام اس در کودکان

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان بیمارستان مفید تشخیص بالینی و MRI را از مهم‌ترین روش‌های درمانی این بیماری نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن روش‌های دیگری همچون انجام آزمایشات مایع نخاعی، چشم و گوش ما را برای نزدیک شدن به تشخیص یاری می‌رساند، اما پایه تشخیصی ما روش‌های بالینی و MRI است. ناصحی با تاکید بر ضرورت تشخیص زودهنگام این بیماری در کودکان افزود: تشنج، ضعف اندام، اختلال در اندام یا تاری دید از جمله کلیدهای تشخیص بیماری ام اس کودکان برای پزشکان است که با انجام MRI تایید می‌شود. به گفته او هر چه MRI کیفیت بالاتری داشته باشد، پزشک می‌تواند نتیجه بهتری از معاینه بیمار بگیرد و در صورتی که تلفیقی از این دو باشد، کمک بیشتری به تشخیص دقیق‌تر می‌دهد.

روش درمان بیماری ام اس

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان بیمارستان مفید با تاکید بر اینکه در دنیا تحقیقات فراوان از لحاظ پژوهشی و درمانی در زمینه این بیماری انجام شده و در ایران نیز در درمان آن پیشرفت‌های فراوان صورت گرفته است، ادامه داد: زمانی که تشخیص زودهنگام‌تری نسبت به این بیماری داشته باشیم، می‌توانیم روند پیشرونده سریع این بیماری را کنترل کنیم. به گفته این محقق، با تشخیص زودهنگام می‌توان ۴۰ تا ۵۰‌درصد بیماری ام اس را در کودکان مهار و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. به گزارش ایسنا، ناصحی با ابراز تاسف از اینکه در کشور توجه کمتری نسبت به بیماری ام اس در حوزه اطفال صورت می‌گیرد، یادآور شد: بر این اساس ‌در بسیاری از موارد تشخیص این بیماری چهار تا پنج سال با تاخیر صورت می‌گیرد؛ یعنی در زمانی تشخیص داده می‌شود که این بیماری اثرات خود را بر روی بیمار بر جای گذاشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا