ورزشی

عطاءالله بهمنش درگذشت

عطاءالله بهمنش، ورزشکار، روزنامه‌نگار و گزارشگر سرشناس ورزش ایران در ۹۴ سالگی درگذشت. او از یک ماه پیش به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری بود.

عطاءالله بهمنش یکی از قدیمی‌ترین چهره‌های خبری ورزش ایران شامگاه یکشنبه (۱۱ تیرماه / ۲ ژوئیه) در ۹۴ سالگی در تهران درگذشت. او از یک ماه پیش به دلیل سکته مغزی، در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بانک ملی تهران بستری بود.

عطاءالله بهمنش فعالیت خود را از دی‌ماه ۱۳۳۰ با مجله ورزشی “نیرو و راستی” آغاز کرد. در سال‌های ۱۳۳۳ تا ۱۳۳۷ با نشریه “امید ایران” همکاری کرد و سپس وارد جرگه نویسندگان اصلی هفته‌نامه “کیهان ورزشی” شد. او هم‌زمان با دیگر نشریات ورزشی نیز همکاری می‌کرد.

عطاء‌الله بهمنش هم‌چنین از نخستین گزارشگران زنده مسابقات ورزشی بود و صدای گیرا و پرهیجان او در گزارش زنده مسابقات ورزشی از رادیو و تلویزیون ایران در خاطره بسیاری از ایرانی‌ها هنوز زنده است.

علاوه بر کار خبری، آقای بهمنش ورزشکار نیز بود و در رشته‌های دو و میدانی، فوتبال و کشتی، تنیس و کوهنوردی نیز فعال بود. علاقه اصلی او ورزش کشتی بود و پنج سال نیز به عنوان دبیر و نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران فعالیت کرد.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، عطاءالله بهمنش از کار رادیو و تلویزیون ملی کنار گذاشته شد. گفته می‌شود چند سال بعد، از او دوباره برای کار گزارشگری دعوت شد اما او دیگر حاضر به بازگشت به رادیو و تلویزیون نشد.

عطاءالله بهمنش چند کتاب نیز در حوزه ورزش و تاریخ مسابقات ورزشی نوشته است که مهمترین آنها “بازیهای المپیک از آغاز تا امروز” و “جام جهانی فوتبال از آغاز تا ۲۰۰۲” است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا