بین‌المللی

آماده باش بی سابقه پلیس آلمان برای اجلاس گروه ۲۰

حدود ۲۰ هزار مأمور پلیس آماده حفاظت از این نشست در برابر تظاهرات معترضین عمدتا چپ شده اند. سه میلیون یورو صرف احداث زندان های تازه و موقت در شهر هامبورک شده است …

یک هفته مانده به نشست سران کشورهای گروه ۲۰ در هامبورگ، نیروهای امنیتی این شهر به حال آماده‌باش در آمده‌اند. ۲۰هزار مأمور پلیس به کار گمارده شده‌اند تا نشست ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا در امنیت برگزار شود.

به گزارش دویچه وله، هفته دیگر سران کشورهای عضو گروه ۲۰، متشکل از ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا عازم هامبورگ خواهند شد تا در نشست این گروه در آلمان شرکت کنند.
اما پیش از ‌آن که آنگلا مرکل، صدراعظم ‌آلمان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، رجب طیب اردوغان، همتای ترک او و سایرین راهی این شهر شوند پلیس ‌مأموریت خود را آغاز کرده است.
یک سال و نیم است که نیروهای امنیتی آلمان خود را آماده تأمین امنیت این نشست می‌کنند. به گفته رالف مارتین مایر، رئیس‌ پلیس هامبورگ این واقعه در تاریخ این شهر بی‌سابقه است. حدود ۲۰ هزار مأمور پلیس آماده این نشست شده‌اند. علاوه بر آن هزاران خودروی خدماتی، خودروی پلیس، ۱۷ هلی‌کوپتر، ۶۲ اسب، ۲۱۳ سگ و تعداد زیادی نرده برای مسدود کردن راه‌ها به کار گرفته خواهد شد. همچنین صدها پلیس ویژه و غواص نیز در مأموریت شرکت دارند.
از هلند و اتریش هم واحدهایی ویژه وظیفه تأمین امنیت برای سران کشورها و هزاران عضو هیأت‌های اعزامی در شهرها را بر عهده خواهند گرفت. از این گذشته، مأموران باید آماده مقابله با حملات احتمالی اسلام‌گرایان باشند. واحدهای ضد ترور نیز در این مأموریت حضور دارند.
حتی از هم‌اکنون نیز حضور پلیس در مناطق مرکزی شهر هامبورگ محسوس است. و این موضوع تعجبی ندارد چون مخالفان این نشست از چندی پیش برای حضور در تظاهرات راهی هامبورگ شده‌اند.

برگزاری نخستین تظاهرات
۱۰هزار نفر یکشنبه ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) در نخستین تظاهرات مربوط به نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ گرد هم آمدند. تظاهرکنندگان که با شعار “موج اعتراض به جی‌۲۰” به فراخوان سندیکاها، سازمان‌های زیست‌محیطی و برخی احزاب پاسخ مثبت داده بودند خواستار تعهد بیشتر برای حفاظت از آب و هوا و رعایت بیشتر عدالت در روند جهانی‌شدن (گلوبالیزاسیون) شدند.
پلیس می‌گوید، تظاهرات “کاملا مسالمت‌‌آمیز” برگزار شد و حضور خانواده‌ها، کودکان، جوانان و افراد مسن در آن چشمگیر بود. بسیاری پرچم‌ها و پلاکاردهایی با این مضامین در دست داشتند: «دمکراسی اکنون» و «استفاده از زغال‌سنگ را پایان دهید.»
قرار است یک روز پیش از این نشست تظاهرات بزرگی از سوی نیروهای چپ رادیکال با شعار “جی‌۲۰ به جهنم خوش آمدی” برپا شود.
به دلایل امنیتی پیش از نشست کنترل‌های مرزی از سر گرفته خواهد شد. همچنین منطقه‌ای امن به وسعت ۳۸ کیلومتر مربع اطراف محل برگزاری نشست در مرکز نمایشگاه‌های هامبورگ بر پا خواهد شد که کنترل آن را پلیس بر عهده دارد.
افزون بر این، برای بازداشت احتمالی تظاهرکنندگان تدابیری در نظر گرفته شده است. ۳ میلیون یورو به برپایی بازداشت‌گاه‌های موقت اختصاص یافته است. این بازداشت‌گاه‌ها شامل سلول‌هایی با گنجایش ۴۰۰ نفر برای بازداشت‌های گروهی یا انفرادی خواهند بود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا