جوانان

هفت میلیون کودک کار در میهن

بر اساس آمار‌های رسمی، دو میلیون کودک کار در ایران وجود دارد اما آمارهای غیررسمی تعداد کودکان کار را هفت میلیون تن اعلام کرده است…
default

سارا رضایی فعال حقوق کودکان در رابطه با آمار اعلام شده کودکان کار به خبرگزاری ایسنا ،«متوسط سن این کودکان را ۱۰تا ۱۵سال اعلام کرد» و افزود: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکان زیر پنج سال و حتی نوزاد هم درگیر کار اجباری شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، “محیا واحدی”، فعال حقوق کودک ، در تعریف کودک کار گفت: «طبق تعریف‌های رسمی، کار کودک هرگونه فعالیت اقتصادی است که به واسطه آن کودک مورد آسیب جسمی، روحی و روانی قرار گیرد و از آموزش باز بماند».
به گفته این فعال حقوق کودک، والدین بیشتر کودکان کار بیکار یا کم درآمد هستند و این کودکان تامین معاش اعضای خانواده و گاهی هزینه مواد مخدر والدین را برعهده دارند.
محیا واحدی همچنین تصریح کرد که «بر خلاف تصویری که از کودکان کار در صدا و سیما ارائه می‌شود، بیشتر این کودکان دارای خانواده و پدر و مادر هستند و در کنار آنها زندگی می‌کنند و فعالیت آنها به صورت باندی و گروهی نیست».

رژیم ولایت فقیه بقای “نظام” و تداوم حاکمیتش را درگرو جذب سرمایهٔ انحصارهای امپریالیستی و پیوند دادن اقتصاد کشور با انحصارهای فراملی می‌داند. کارگزاران رژیم علاوه بر فراهم آوردن سودهای کلان برای پایگاه طبقاتی‌شان، “مقررات‌زدایی” در محیط و روابط کار را پویه‌یی به‌منظور به‌وجود آوردن “بهشت” سوداگری در کشورمان و تقدیم آن به سرمایه‌های امپریالیستی می‌دانند. مردم میهن ما علاوه بر جان ‌باختن ده‌ها کارگر و آتش‌نشان در فاجعهٔ پلاسکو، ” جان ‌باختن دستکم  ۲ کودک کار ۷ و ۸ سالهٔ زباله‌گرد در “جریان آتش‌سوزی انبار ضایعات در یک فضای بسته” را شاهد بودند.

در رابطه با معضل ناهنجاری‌های اجتماعی  و سرنوشت “کودکان”، آشکارا اذعان می‌شود که در عرصهٔ عملی به‌منظور حل یا حتی کاهش آن هیچ‌گونه بهبود کیفی به‌وجود نیامده است.مسئولان و روزنامه‌های مُجاز کشور، به‌دلیل پیشرفت در فعالیت شبکه‌های اجتماعی، نمی‌توانند این معضل مؤثر در سرنوشت نسل آیندهٔ میهن و پیامدهای آن را لاپوشانی یا انکار کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا