گوناگون

قرارداد با توتال؛ اعتراف جالب منبع حکومتی؛این بده بستان ایراد دارد و در عرف بین الملل هم نیست.

امتیاز دادیم و هیچ چیز به جای آن نگرفتیم. سرمایه های زیاد بهدر می رود. این اظهارات در حالی مطرح می شود که محمد باقر نوبخت از این قرارداد به عنوان نخستین ثمرات توافق‌ هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی یاد کرد.
Afbeeldingsresultaat voor ‫قرارداد نفتی‬‎

سایت حکومتی الف در مطلبی با عنوان “امتیاز خاص اقتصادی به فرانسه دراولین قرارداد نفتی IPC”، نوشت: این روزها مراودات ما با کشور فرانسه بیشتر شده است و به نظر می‌رسد امضای قرارداد با شرکت فرانسوی توتال تا حدی هم سیاسی باشد.

برای مثال عمده قراردادهای خودروسازی ما هم با فرانسه است و جزء اولین کشورهایی است که دولت تصمیم دارد شریک تجاریمان باشد، اما نباید فراموش کرد که آن‌ها ملاحظاتی را فراموش نمی‌کنند؛ برای مثال فردای سفر ظریف به فرانسه و حضورش در کاخ الیزه، پاریس میزبان میتینگ منافقین بود؛ پس خیلی نباید به مراودات سیاسی با این کشور خوشبین بود و توقع داشت که فرانسه گروه‌های مخالف و معارض ما را کنار بگذارد، چراکه در مراودات بین المللی اگر کشوری امتیازات اقتصادی دریافت می‌کند، امتیازهای سیاسی به کشور مقابل می‌دهد اما در برخورد فرانسه با ایران، این موضوع صادق نیست فلذا نمی‌شود که امتیاز اقتصادی داده و امتیازی نگیریم. این بده بستان ایراد دارد و در عرف بین الملل هم نیست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا