بین‌المللی

هامبورگ برای تظاهرات بزرگ آماده می شود

نشست سران گروه ۲۰ روزهای هفتم و هشتم ژوئیه، و تظاهرات اصلی اعتراضی یک روز پیش از شروع اجلاس برگزار می شود …
به جهنم خوش آمدید!

به گزارش رویترز،نشست سران کشورهای گروه ۲۰ (G-۲۰) روزهای هفتم و هشتم ژوئیه (۱۶ و ۱۷ تیر) در هامبورگِ آلمان برگزار می شود. کشورهای عضور گروه ۲۰ حدود ۸۰ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند و حدود سه چهارم تجارت جهانی توسط کشورهای گروه ۲۰ انجام می شود.

همزمان با برگزاری این نشست، فعالین چپ و دموکرات، اعضای سندیکاها، کوشندگان حقوق بشر و محیط زیست، از سرتاسر آلمان و حتی اروپا، راهی هامبورگ می شوند تا در تظاهرات ضدسرمایه داری علیه این اجلاس شرکت کنند.
دولت آلمان برای تامین امنیت این اجلاس و مقابله با تظاهرات گروه های چپ رادیکال، که آن ها را «خشونت طلب» می نامد و همچنین حملات احتمالی تروریستی علیه این اجلاس، نیروی پلیس و امنیت را بسیج کرده است.
در مجاورت محل برگزاری این اجلاس، منطقه امنیتی به وسعت ۳۸ کیلومتر مربع تشکیل شده است. برگزاری هرگونه راهپیمایی و تظاهرات و ورود افراد به جز ساکنان و ماموران امنیتی به این منطقه در طول روزهای اجلاس ممنوع خواهد بود.
حدود ۲۰ هزار پلیس در طول برگزرای این اجلاس ماموریت حفاظت امنیت این منطقه را به عهده خواهند داشت. تیم‌های امنیتی هلند و اتریش از پلیس آلمان حمایت خواهند کرد. در منطقه پرواز ممنوع اعلام شده و ۱۷ دستگاه بالگرد از هوا مراقب امنیت اجلاس خواهند بود.
جهت شورش‌های احتمالی ۴۰ دستگاه خودروی ضد شورش در حالت آماده باش خواهد بود و تیم های ویژه مبارزه با تروریسم در مناطق مختلف شهر مستقر خواهند شد.
دولت آلمان برای ممانعت از ورود فعالین رادیکال و انقلابی، ویزای شینگن را تا ۱۱ جولای ماه جاری به تعویق انداخته است.
برای ورود به محوطه نمایشگاه هامبورگ ۱۴ نقطه بازرسی وجود دارد.
برای بازداشت احتمالی تظاهرکنندگان ۳ میلیون یورو به برپایی بازداشت‌گاه‌های موقت اختصاص داده شده است. این بازداشت‌گاه‌ها شامل سلول‌هایی با گنجایش ۴۰۰ نفر برای بازداشت‌های گروهی یا انفرادی خواهند بود.
به نظر می رسد علیرغم اقدامات پلیسی و امنیتی که از یک سال و نیم پیش آغاز شده است، تظاهرات بزرگی علیه این اجلاس به عنوان سمبل نظام سرمایه داری حاکم بر جهان در شهر هامبورگ برپا شود. این تظاهرات از روز یکشنبه ی گذشته شروع شده است. اما تظاهرات اصلی از سوی نیروهای چپ رادیکال یک روز قبل از برگزاری اجلاس با شعار «به جهنم خوش آمدید!» برگزار خواهد شد.

در میان فعالین ایرانی، گروهی آنارشیستی «عصر آنارشیسم» برای این تظاهرات فراخوان داده است. در این فراخوان آمده است:
روز پنجشنبه ۶ جولای که قدرت ھای جھانی بدون توجه به وضعیت آب و ھوای جھان، کشتارھا و جنگ ھا توسط دولت ھای مطبوع خود در ھامبورگ بسر میبرند، ما نیز در مقابل آنھا، وظیفه خود میدانیم که خیابانھای هامبورگ را سنگر مقاومت نماییم.
از اینرو رفقای اکتیویست که در زمینه حمایت از حیوانات، حفاظت از زمین و محیط زیست، مسائل کارگری، آنتی فاشیسم و آزادیخواهی فعالند، می توانند در این روز حضوری فعالانه داشته باشند تا پاسخ محکمی باشد به سرمایه داری که در حال تخریب و نابودی کره زمین است.
در ادامه ی این فراخوان آمده است: تنھا راه حل موجود تظاھرات در سطح وسیع است که بتوان انزجار خودمان را از دولت ھا در خیابان فریاد بکشیم و اعلام کنیم که مشکلات دنیای ما وجود شماست.
زمان تظاهرات روز پنجشنبه ۶ جولای ۲۰۱۷ ساعت ۱۶ در هامبورگ در Paul fischmarkt اعلام شده است
تنش در درون
در حالی که فضای مخالفت با اجلاس در بیرون و در خیابان های هامبورگ داغ است، در سالن اجلاس نیز انتظار می رود تنش های زیادی بروز کند.
مهمترین ویژگی این نشست حضور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا است که برای نخستین بار در این نشست شرکت می کند. احتمال می رود حضور او در آلمان با اعتراضات بیشتری همراه شود. بسیاری از کشورها با رییس جمهوری آمریکا در زمینه های تغییرات اقلیمی، تجارت و دیگر موضوع های اقتصادی اختلاف نظر دارند. در مجموع نگاه ها به شعار «نخست آمریکا»ی ترامپ مثبت نیست و اعتقاد این است جهان به همکاری بیشتر، پایدار و همه جانبه نیاز دارد. این دیدگاه در سخنان چند روز اخیر صدراعظم آلمان به وضوح دیده می شود.
تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ» در گزارشی به نقل از «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، از سران ۲۰ کشور خواست در سیاست های خود منافع مشترک و جهانی را سرلوحه قرار دهند و به دنبال دستاوردهای برد-برد باشند. مرکل تاکید کرد کشورها از ایجاد شکاف بیشتر در سیاست های اقتصادی خودداری و راه حل های جامعی را دنبال کنند که منافع آن به همه می رسد.
صدراعظم آلمان این سخنان را در خلال اظهارات هفتگی خود بیان داشت و افزود اگرچه جی ۲۰ سکوی مناسبی برای کشورها برای بیان خواسته های متعارض است اما در نهایت می تواند موجب اتخاذ سیاستی مشترک برای کمک به اقتصاد جهانی شود. زیرا سیاست های یکجانبه اقتصادی باعث بروز اختلافات غیر قابل انکاری میان کشورها می شود.
به نظر می رسد مرکل در گفته های خود به صورت غیرمستقیم اقدام های یکطرفه برخی کشورها و از جمله آمریکا را هدف قرار داده است. وی در بخشی دیگر از سخنانش تصریح کرد در حالی که برخی کشورها و کارشناسان، جهانی شدن را فرصتی برای سودرسانی به همه می دانند گروهی اعتقاد دارند این عرصه، میدان رقابتی است که هر بازیگر باید نسبت به دیگر رقیبان سود بیشتری را کسب کند.
ترامپ در برابر سیل انتقادها
یکی از دغدغه های برگزارکنندگان این نشست، سیاست های خودمحورانه برخی کشورها است و در خصوص خط مشی های رییس جمهوری آمریکا در این نشست هم نگرانی های جدی وجود دارد. این برای نخستین بار است که وی در اجلاس سران گروه بیست شرکت می کند. به همین جهت با توجه به رویکرد ساختارشکنانه ترامپ در عرصه های سیاسی، پیش بینی می شود ترامپ به تعهدات مالی، تجاری و سیاسی کاخ سفید چندان متعهد نباشد و سیاست های ملی گرایانه خود را پیش برد.
تارنمای شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» نشست گروه ۲۰ را بازی خطرناکی توصیف کرد و نوشت ترامپ تنها در واشنگتن دشمن ندارد، در اجلاس این هفته جی ۲۰ در هامبورگ خواهید دید که چگونه رهبران کشورها به کمین این آمریکایی سرکش نشسته اند.
به نوشته این شبکه خبری، «شی جین پینگ» رهبر چین پیش از سفر به آلمان به روسیه می رود. «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه نیز سپس به آلمان می آید. اگرچه رهبران چین و آمریکا چندی پیش در واشنگتن برای اشتراک نظر کوشیدند اما در مورد کره شمالی شکاف عمیقی میان آن ها وجود دارد.
با این اوصاف به نظر نمی آید چین رویکرد تندی در مقابل ترامپ داشته باشد اما صدراعظم آلمان در انتقاد از ترامپ صریح است، به ویژه اینکه در مورد خروج آمریکا از توافق آب و هوایی و همچنین هجوم ده ها هزار پناهجو به اروپا انگشت اتهام را به سمت کاخ سفید نشانه می رود. از طرف دیگر پیش بینی می شود پوتین نیز با اتخاذ موضعی در کنار اروپایی ها، رویکرد ضدترامپ را در پیش بگیرد. روسیه در زمینه مسائل سوریه و تحولات اخیر انتقادهای تندی به سیاست های کاخ سفید بیان کرد.
«هیل» (The Hill) تارنمایی آمریکایی است که گزارش و خبرهای کنگره را پوشش می دهد. این تارنما موضوع کنفرانس آب و هوایی پاریس را مهمترین چالش ترامپ و بهانه ای برای حمله به وی در هامبورگ دانست و آورد: ترامپ در نشست جی ۲۰ نیز فرد تنهای کنفرانس خواهد بود. در هامبورگ به ترامپ به دیده تحقیر نگریسته می شود زیرا مرکل قول داده است در نشست رهبران ۲۰ کشور موضوع پیمان آب و هوایی پاریس را دوباره مطرح کند.
در ادامه ی این گزارش آمده است: خروج آمریکا از پیمان آب و هوایی استدلال منطقی ندارد و از همین جهت مایه تمسخر خواهد بود. پژوهش های دانشگاه «ام.آی.تی» نشان می دهد در سال گذشته میزان مشاغل در حوزه ذغال سنگ ایالات متحده حدود ۱۶۰ هزار مورد بود که بسیار کمتر از ٨۰۰ هزار شغل در حوزه انرژی های نوین همچون انرژی های تجدیدپذیر و نیروگاه های هسته ای است. حتی این آمار بسیار کمتر از ۲۰۰ هزار نفری است که به واسطه استفاده از سوخت های فسیلی و تولید کربن در آمریکا می میرند. از نظر اقتصادی نیز آمار قابل توجه هستند زیرا صنعت ذغال سنگ آمریکا سالانه بیشتر از ۲۰۰ میلیارد دلار یارانه و کمک دولتی را دریافت می کند. همه این مسائل بسیار بیشتر از هزینه های واقعی آمریکا در الحاق به این پیمان است.
به نوشته هیل، به دلایل گوناگون تصمیم ترامپ در خروج از پیمان با انتقاد رهبران دیگر کشورها روبرو خواهد شد زیرا جنگی که او علیه دانشمندان حوزه تغییرات اقلیمی در پیش گرفته است مایه نیشخند همه خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا