بین‌المللی

بارزانی: از درخواست استقلال کوتاه نمی‌آییم


رهبر اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که حاضر به عقب نشینی از درخواست استقلال کردستان نیست، اما این خواست را از طریق گفت‌وگو با بغداد و قدرت‌های منطقه‌ای برای جلوگیری از هرگونه درگیری به پیش می‌برد…
Afbeeldingsresultaat

به گزارش ایسنا، مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: جدول زمانی برای اعلام استقلال پس از رای گیری ۲۵ سپتامبر قابل انعطاف است، اما بی‌انتها نیست.

وی افزود: باید به هر تصمیمی که مردم کرکوک از طریق برگزاری رفراندوم درمورد سرنوشت این منطقه بگیرند، احترام گذاشت.

بارزانی هم چنین گفت: مذاکرات با بغداد، همسایگان و قدرت‌های بین‌المللی بلافاصله پس از رای‌گیری برای دست‌یابی به یک توافق جامع به سرعت انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: هدف اصلی ما اجرا و دستیابی به تصمیم و خواست مردم از طریق صلح و مذاکره است.

بارزانی دولت عراق را به حمایت از ایران و عدم پایبندی به توافق قانون اساسی مبنی بر دادن مجوز به کردهای عراق برای قدرت گرفتن بیشتر در یک کشور فدرال پس از سرنگونی صدام متهم کرد و گفت: برای ۱۴ سال ما منتظر ماندیم و درمورد شراکت صحبت کردیم اما همیشه به ما گفته شد اکنون زمان مناسب و قابل قبولی نیست. اکنون سوال ما آن است که زمان درست، چه زمانی است؟

بارزانی افزود: ما مجبوریم که تاریخ سوء رفتار با مردممان را اصلاح کنیم و کسانی که می‌گویند الان زمان مناسبی برای استقلال نیست جواب این سوال ما را بدهند که اگر برای ما خوب نیست، چرا برای شما خوب است.

وی اظهار نظرها مبنی براینکه رفراندوم باعث وقوع خشونت می‌شود را رد کرد و گفت: مشروعیت مردم ما بیشتر از مشروعیت هر حزب سیاسی یا مداخله‌گر خارجی است. فکر نمی‌کنم کسی بتواند در مقابل موج عظیم مردم کردستان برای تصمیم‌گیری برای سرنوشتشان بایستد. شاید تلاش هایی برای به شکست کشاندن آن انجام شود، اما ما تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا این اتفاق نیفتد.

رییس اقلیم کردستان عراق افزود که حاضر است به نگرانی‌های عراق، ترکیه و ایران پاسخ دهد اما به تعویق انداختن استقلال در نهایت منجر به بی‌ثباتی بیشتر خواهد شد.

وی گفت: ما ثابت کردیم که فاکتورهای ثبات هستیم. بنابراین آنچه از طریق رفراندوم انجام می‌دهیم، ممانعت از هرگونه بی‌ثباتی آتی خواهد بود. ما می‌خواهیم امکان هرگونه خونریزی در آینده را از بین ببریم.

بارزانی تاکید کرد که کشور کردستان ضمانت کامل به تمامی اقلیت‌های قومی از جمله مسیحیان، ایزدی‌ها و شاباک‌ها می‌دهد.

وی هم‌چنین دولت عراق را به شکست در ارائه یک طرح سیاسی و امنیتی و حکومتی پس از جنگ متهم کرد و گفت: من هشدار می‌دهم اگر این طرح سیاسی وجود نداشته باشد، اوضاع به سمت وخامت پیش می‌رود.

به گفته بارزانی، کمیته عالی‌رتبه متشکل از اعضای منطقه کردستان، دولت بغداد و ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا برای کمک به رهبران موصل برای بازسازی این شهر، هیچگاه تشکیل جلسه نداد.

وی گفت: نگرانی من درمورد اوضاع موصل و پس از آزادی این شهر است، چرا که پایان داعش در موصل به معنی پایان داعش نیست. عوامل این گروه و شرایطی که موصل به این شکل درآمد، تغییر نکرده است. نگرانی بزرگ من درمورد آینده منطقه است. امیدوارم اشتباه کنم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا