بین‌المللیچرخان

درگیری پلیس با معترضان گروه ۲۰ در «دژ نظامی» هامبورگ

در شهر هامبورگ که به یک «دژ نظامی» تبدیل شده است، هزاران نفر به سیاست های حاکم بر دنیای سرمایه داری اعتراض کرده اند و پلیس با معترضان نقابدار درگیر شده است. تظاهرات در روز جمعه ادامه یافته است . روز پنجشنبه ۶ جولای، یک روز قبل از آغاز نشست کشورهای گروه جی ۲۰ (G-20) یا گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان بر اساس تخمین شبکه تلویزیونی “ان دی ار” آلمان بیشتر از صد هزار نفر در این شهر بر ضد سیاست‌های کاپیتالیستی کشورهای گروه بیست به خیابان‌ها آمدند. شعار این تظاهرات که از سوی معترضان داده می شود، این بود: «به جهنم خوش آمدید»…
در آستانه اجلاس رهبران گروه ۲۰ در شهر هامبورگ چندین هزار نفر در اعتراض به سیاست های سرمایه داری حاکم بر جهان دست به اعتراض زدند و ماموران پلیس ضدشورش آلمان با آن ها درگیر شدند.
پلیس آلمان می‌گوید پس از برخوردهای پیش‌آمده میان ماموران و معترضان، برگزارکنندگان تظاهرات هامبورگ آن را لغو کردند.
به گزارش خبرگزاری ها، پلیس علیه معترضان از اسپری فلفل و ماشین آب‌پاش استفاده کرده و معترضان هم بطری و اشیاء دیگری به سمت ماموران پرت کردند.
درگیری بین پلیس و معترضان آنجایی شدید شد که عده‌ای از معترضان سیاهپوش حاضر نشدند مطابق دستور پلیس نقاب‌هایشان را بردارند.
چند هزار معترض ضدسرمایه داری با پارچه‌نوشته‌هایی مثل “به جهنم خوش آمدید” و “گروه ۲۰ را نابود کنید” به سمت محل برگزاری اجلاس می‌رفتند و شعارهایی ضد نظام سرمایه‌داری و علیه دونالد ترامپ می‌دادند.
پلیس آلمان می‌گوید شمار تظاهرکنندگان ۱۲ هزار نفر بوده که از میان آنها حدود هزار نفر حاضر نشدند نقاب‌هایشان را بردارند. با این حال تلاش پلیس برای جدا کردن این عده از بقیه ی راهپیمایان به جایی نرسید و تظاهرات متوقف شد.
حدود ۲۰ هزار مامور پلیس برای محافظت از اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ به کار گرفته شده‌اند. آنها تدابیر امنیتی شدیدی را در مرکز شهر به اجرا گذاشته‌اند تا معترضان نتوانند خود را به محل اصلی اجلاس برسانند. به گزارش خبرگزاری فرانسه بازداشتگاهی با ظرفیت ۴۰۰ نفر هم برای مقابله با معترضان در نظر گرفته شده است. معترضان می‌گویند پلیس آلمان هامبورگ را به یک دژ نظامی تبدیل کرده است. با این حال انتظار می رود که تظاهرات بیشتری در روزهای جمعه و شنبه برگزار شود.

ادامه ی تظاهرات در روز جمعه
بعد از درگیری‌های شامگاه گذشته بین مخالفان سیاست‌های ۲۰ کشور صنعتی جهان در شهر هامبورگ با پلیس آلمان، بامداد جمعه ۷ ژوئن آرامش به این شهر بازگشت. اما این آرامش دوامی نیافت.
سایت روزنامه «دی‌ تسایت» آلمان از درگیری‌های تازه در صبح جمعه ۷ ژوئیه خبر داده است. بر اساس این گزارش در نقاط مختلف هامبورگ تظاهرات خشونت‌باری برپا شده است.
در ایستگاه قطار آلتونا معترضان دست به آتش زدن لاستیک ماشین‌ها زده‌اند. در خیابان اِلبشوسه هامبورگ خودروها به آتش کشیده شده‌اند. پلیس از شمار خودروهای سوخته اطلاعی نداده است.
پلیس بر روی صفحه توئیتر خود نوشته است که مأموران پلیس منطقه هامبورگ ـ آلتونا مورد هجوم قرار گرفته‌اند و از مردم خواسته شده که از هرج و مرج و درگیری‌ها فاصله بگیرند.
در ایستگاه تراموای فِدِل هم مأموران پلیس وارد عملیات شده‌اند.
گروه «بلوک جی ۲۰ ـ رنگ منطقه قرمز» از گروه‌های مخالف نشست گروه ۲۰ از دو منطقه هامبورگ به راه افتاد تا برگزاری نشست را مختل کند. پلیس با باطوم به آن‌ها حمله کرده است. در نزدیکی کلیسای سنت میشائل، پلیس یک گروه از آن‌ها را محاصره کرد. حدود ۲۰۰ نفر عضو گروه «بلوک جی ۲۰» هستند.
بر اساس گزارش پلیس در داخل شهر در چهارراه‌های مختلف راه‌بندان‌هایی صورت گرفته. از تظاهرکنندگان خواسته شده که آرام پراکنده شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا