اخبار

دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی آغاز شد

جلسه محاکمه «ح. ف. هروی» و «م. ش. ز» متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی که از سوی دیوان عالی نقض و به شعبه هم عرض ارسال شده بود، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه آغاز شد.بی تردید در پرونده‌های فساد اقتصادی کشور ، پرونده نفتی بابک زنجانی یکی از پرونده‌ی های  جنجال‌آفرین  است. این پرونده از نظر فساد اقتصادی کماکان رتبه اول را به خود اختصاص داده است. فسادی حدود سه میلیارد یورو آن قدر بزرگ است که به گفته یک مقام عالیرتبه نفت، اختلاس یا فسادهای دیگری که طی چند سال گذشته در این صنعت رخ داده و ارقام کلانی هم به نظر می‌رسد، در مقابل آن گم است. او در این ارتباط به رقم ۴۰۰ میلیارد تومانی اشاره می‌کند که از منابع نفت برداشته‌اند و یک آب خنک هم روی آن نوشیده‌اند. ..

پیش از این متهمان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری سازمان یافته به منظور ارتکاب جرایمی مانند جعل سند، پولشویی با علم به موثر بودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت، سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن، جعل ۲۴ فقره اسناد و صورت حساب بانکی، استفاده از اسناد مجعول و پولشویی برگزار و متهمان به اعدام، رد مال به شاکی و پرداخت جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم شدند.

اما دیوان عالی کشور با بررسی پرونده، حکم اعدام بابک زنجانی را تایید و حکم حمید فلاح هروی و مهدی شمس‌زاده، دو متهم دیگر پرونده را نقض و برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع کرد.
جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به دادگاه نیامد
مهر نوشت: گمانه زنی ها برای حضور متهم تازه دستگیر شده پرونده بابک زنجانی در دادگاه امروز مطرح بود اما وی در دادگاه حضور نیافت.
گمانه زنی ها برای حضور زیبا حالت منفرد متهم تازه دستگیر شده پرونده بابک زنجانی در دادگاه امروز مطرح بود.

وی که چند ماهی است دستگیر شده تحت بازجویی های وزارت اطلاعات قرار داد و طبق گمانه زنی ها قرار بود امروز حضور یابد. با این حال، حالت منفرد در جلسه امروز دادگاه حضور نیافت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا