بین‌المللی

بیانیه پایانی نشست گروه ۲۰: «به جهنم خوش آمدید»

سران گروه ۲۰ با انتشار بیانیه‌ای به نشست دو روزه خود در شهر هامبورگ آلمان، خاتمه دادند. تشدید سازوکارهای مربوط به FATF (گروه اقدام مالی) و نگرانی از بازگشت تروریست‌ها به کشورهای اروپایی از جمله بندهای بیانیه پایانی نشست سران گروه بیست در شهر هامبورگ آلمان بود…

به نقل از پایگاه اینترنتی کمیسیون اروپا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

۱. ما، رهبران گروه بیست، همه حملات تروریستی را در سراسر جهان به شدت محکوم می کنیم و در مبارزه با تروریسم و تأمین مالی آن، متحد و پایدار هستیم. این اقدامات وحشیانه، عزم ما را برای همکاری برای افزایش امنیت و محافظت از شهروندان ما تقویت کرده است. تروریسم یک منازعه جهانی است که باید در آن مبارزه کرد و پناهگاه‌های تروریستی در هر قسمتی از جهان باید از بین برود.

۲. ما مجددا تأکید می کنیم که همه اقدامات مبارزه با تروریسم و تمام وظایف مربوط به قوانین بین المللی، از جمله قوانین بین المللی حقوق بشر، باید مطابق با منشور سازمان ملل متحد اجرا شود.

۳. ما خواستار اجرای تعهدات بین المللی موجود در زمینه مبارزه با تروریسم از جمله استراتژی مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد و تبعیت از قطعنامه های مربوطه و تحریم های هدفمند شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تروریسم هستیم. ما به ادامه دادن به حمایت از تلاش های سازمان ملل برای جلوگیری از اقدامات تروریستی و مقابله با این فعالیت ها، متعهد هستیم.

۴. ما به تهدید رو به گسترش بازگشت جنگجویان تروریستی خارجی از مناطق درگیری مانند عراق و سوریه رسیدگی خواهیم کرد و همچنان به جلوگیری از ایجاد جای پای جنگجویان تروریستی خارجی در کشورها و مناطق دیگر سراسر جهان متعهدیم. ما قطعنامه ۲۱۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد ( سال ۲۰۱۴) را یادآور می شویم که طیفی از اقدامات را برای مقابله با تهدیدهای تروریستی خارجی ایجاب می کند.

۵. ما تبادل سریع و هدفمند اطلاعات بین مقامات اطلاعاتی، انتظامی و مقامات قضایی را در زمینه به اشتراک گذاشتن اطلاعات عملیاتی، اقدامات پیشگیرانه و پاسخ عدالت کیفری را تسهیل می کنیم. ما تعادل لازم بین جنبه های امنیتی و محافظت از داده ها را مطابق قوانین ملی تضمین می کنیم. ما اطمینان خواهیم داد که تروریست ها به‌دست عدالت سپرده خواهند شد.

۶. ما تلاش خواهیم کرد ساختار فعلی اطلاعاتی بین المللی موجود در زمینه امنیت، سفر و مهاجرت از جمله اینترپل (پلیس بین الملل) را بهبود ببخشیم و از وجود توازن لازم بین جنبه‌های محافظت و امنیت اطلاعات، اطمینان حاصل کنیم. به طور مشخص، ما همه اعضای را تشویق می کنیم تا به طور کامل از راهکارهای مربوطه به اشتراک گذاری اطلاعات، به ویژه عملکردهای به اشتراک گذاری اطلاعاتی اینترپل استفاده کنند.

۷. ما از سازمان های مرزی خود می خواهیم همکاری برای شناسایی «سفر به منظور اهداف تروریستی» را تقویت کنند. این کار باید با شناسایی اولویت ترانزیت کشورهای مقصد تروریست ها، صورت بگیرد. ما از تلاش های ایجاد ظرفیت در این کشورها در این زمینه ها حمایت می کنیم … ما استفاده بیشتر از برنامه های امنیتی گمرکی، از جمله در صورت لزوم، «برنامه امنیتی سازمان جهانی گمرک» (WCO) و «استراتژی ضد تروریسم» را تقویت می کنیم. این دو مورد، بر تقویت ظرفیت ادارات گمرک برای مقابله با مسائل مربوط به امنیت و مدیریت جریان های مرزی کالاها، افراد و وسایل حمل و نقل تمرکز می شود تا اطمینان به وجود بیاید که از قانون تبعیت می شود.

۸. ما با هماهنگی کامل به تهدیدات در حال تحول و آسیب پذیری های احتمالی در سیستم‌های امنیتی حمل و نقل و تبادل اطلاعات در ارزیابی های ریسک، رسیدگی خواهیم کرد. ما قطعنامه ۲۳۰۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد (سال ۲۰۱۶) را یادآوری می کنیم که خواستار همکاری نزدیک‌تر برای اطمینان از امنیت جهانی خدمات هوایی و جلوگیری از حملات تروریستی شده است. ما اجرای کامل اقدامات موثر و مناسب حمل و نقل هوایی را که «سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری» (ICAO) تدوین کرده است، آن طور که لازم باشد در مشارکت با تمام دولت های عضو آن گسترش خواهیم داد. ما خواستار رسیدگی فوری به نقاط آسیب پذیر در خصوص امنیت فرودگاه‌ها مانند کنترل دسترسی و نظارت هستیم که در «کنوانسیون شیکاگو» به آنها پرداخته شده است. ما به طور مشترک اقدام خواهیم کرد تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای امنیتی بین المللی بر اساس ریسک های فعلی مورد بازبینی، به روز رسانی و تطبیق قرار می گیرند و به اجراء گذاشته می شوند.

۹. ما بر اهمیت حمایت مناسب از قربانیان اقدامات تروریستی تأکید می کنیم و همکاری و تبادل بهترین شیوه های خود را برای این منظور افزایش خواهیم داد.

۱۰. ما قاطعانه بر عزم خود برای اینکه نظام مالی بین المللی را برای تأمین مالی تروریست ها کاملا نامساعد کنیم، تاکید داریم. ما به تقویت همکاری بین المللی و تبادل اطلاعات از جمله کار با بخش خصوصی که در تلاش های جهانی برای مقابله با تامین مالی تروریسم نقش مهمی دارد متعهدیم. ما بر تعهد خود به مقابله با تمام منابع، تکنیک ها و کانال های تأمین مالی تروریستی و نیز درخواست خود برای اجرای سریع و مؤثر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و استانداردهای FATF (گروه اقدام مالی) در سراسر جهان تأکید می کنیم. ما خواهان تقویت اقدامات علیه تأمین مالی سازمان های تروریستی بین المللی به ویژه داعش، القاعده و وابسته های آنها هستیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا