گوناگون

واگذاری نفت به بابک زنجانی با امضای۳ وزیر/ سرمایه‌های کشور در اختیار یک دلارفروش

قاضی مقیسه در دومین جلسه محاکمه همدستان بابک زنجانی ضمن تشریح اتهامات، از متهم (مهدی شمس) خواست در مورد ایجاد اعتبار صوری برای بابک زنجانی و واگذاری نفت به وی با امضای ۳ وزیر پاسخ دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی آغاز شد. حکم اعدام این ۲ متهم پیشتر در دیوان عالی نقض شده بود و به همین دلیل پرونده به شعبه ۲۸دادگاه عمومی و انقلاب تهران به عنوان شعبه هم عرض ارسال شد.

رسیدگی به این پرونده که پیشتر و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به عهده قاضی ابوالقاسم صلواتی بود، اکنون به قاضی مقیسه رسیده است.

متهم ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی که از دی ماه سال گذشته علاوه بر بازجویی‌های قضایی، در اختیار وزارت اطلاعات نیز قرار داشتند، صبح امروز در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای رسیدگی به اتهاماتشان حضور یافتند.

در جلسه روز گذشته محاکمه همدستان بابک زنجانی، کیفرخواست مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی توسط نماینده دادستان قرائت شد و این متهم دفاعیاتی را به دادگاه ارائه داد که با توجه به ناقص ماندن این دفاعیات، ادامه آن به جلسه امروز دادگاه موکول شد.

اتهام فساد فی الارض، کلاهبرداری و پولشویی در پرونده مهدی شمس

قاضی مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صبح امروز در ابتدای جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی شمس گفت: امروز جلسه دوم رسیدگی به اتهامات این فرد برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: براساس آن چیزی که از سوی نماینده دادستان و از متن کیفرخواست قرائت شد اتهامات مهدی شمس عبارتند از افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با علم به موثر بودن اقدامات در ضربه به نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

واگذاری نفت به بابک زنجانی با امضای ۳ وزیر

قاضی مقیسه افزود: آقای شمس باید امروز در دادگاه پاسخ دهد که چگونه توانسته برای بابک زنجانی یک اعتبار صوری ایجاد کند که ۳ وزیر نامه‌ای امضا کنند تا براساس آن این همه نفت به زنجانی داده شود.

وی گفت: شمس باید پاسخ دهد که چرا از یک فرد دلار فروش که هیچ اعتبار و سابقه‌ای نداشته است یک فرد دارای وجاهت ساخته‌اند که بتواند این میزان از سرمایه‌های این کشور را در اختیار بگیرند.

قاضی مقیسه با اشاره به اتهامات مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی گفت: مشارکت در کلاه‌برداری از شرکت «اچ.کی» به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از طریق اسناد مجعول، حساب‌ها، فیش‌های بانکی و اسناد اعتباری مجعول و همچنین مشارکت در پولشویی از طریق تملک و انتقال عواید آن به نفع اهداف خود تنها بخشی از اتهامات متهم ردیف دوم است.

رئیس دادگاه خطاب به مهدی شمس سؤال کرد: چه‌طور یک ارز فروش را در شبکه خود قرار دادید و چرا این مبالغ کلان را در اختیار گرفتید؟ و سؤال مهمتر چطور بابک زنجانی را با وزرا و بانک مرکزی آشنا کردید؟

شمس: دفاعیات دیروز من به حاشیه رفت!

مهدی شمس در ادامه و در دفاعیات خود گفت: متأسفانه روز گذشته دفاعیه بنده به حاشیه رفت. اما امروز بنا دارم که در دفاعیه خود از اظهارات کسانی که خودشان متهم هستند، استفاده نکنم.

وی افزود: کارشناسان پرونده شاهد هستند که با تلفن و وسایلی که در اختیارم است اقداماتی انجام داده‌اند که نتیجه بخش بوده است.

متهم ردیف دوم خطاب به قاضی پرونده اظهار کرد: روز گذشته شما گفتید سه سال پیش اگر پول شرکت «فال» را برگردانید با دادستانی صحبت می‌کنیم اما نه تنها من رها نشدم بلکه دو سال و نیم انفرادی بودم و حتی نمی‌توانستم با فرزندانم که برخی کلمات فارسی را نمی‌دانند انگلیسی صحبت کنم.

شمس: دادستانی به من امان داد

مهدی شمس با بیان اینکه چند سال گذشته داوطلبانه برای حل مشکلات نفتی به ایران آمده است گفت: حتی در آن دوران تلفنی با یکی از مسئولان نفتی صحبت کردم و صدای دادستان را شنیدم که به من امان داد. اما اکنون گویا باید در وطن خود بمیرم.

قاضی خطاب به متهم ردیف دوم اظهار داشت: هرگز امان نامه‌ای نبوده و آیا شما تحت فشارید که این گونه می‌گویید. آقای شمس شما نباید خود را یک آدم عادی جلوه دهید. شخص شما بابک زنجانی را به وزرا معرفی کرد شما از متهمان واقعی این پرونده هستید و باید بگویم که جایگاهی که شما دارید من در خانه ندارم.

شمس در ادامه تأکید کرد: من دو سال و نیم در زندان انفرادی بودم و در شرایط خوبی نبودم.

متهم ردیف دوم خطاب به دادگاه تصریح کرد: متأسفانه عوامل عافیت‌طلب در مورد این پرونده خودشان را مخفی کرده‌اند و یک گوشه نشسته‌اند و تماشا می‌کنند.

معرفی بابک زنجانی به وزرا توسط متهم ردیف دوم

قاضی مقیسه خطاب به متهم ردیف دوم پرونده گفت: شخص شما، بابک زنجانی را به وزرا معرفی کردید.

وی افزود: جای تاسف است که فروش نفت را در اختیار یک دوتابعیتی قرار دادند که هر وقت بخواهد از کشور فرار کند.

وی با رد هرگونه امان نامه از سوی دادستانی به متهمان نفتی گفت: مگر شما تحت فشارید که می گویید امان نامه گرفته اید؟ جایگاهی که اکنون شما دارید من در خانه خودم ندارم.

قاضی مقیسه: ذهنیت غلطی درباره پرونده ندارم

قاضی مقیسه خطاب به دادگاه و متهم ردیف دوم پرونده نفتی گفت: تنها کسی که ذهنیت غلطی از پرونده ندارد من هستم، چرا که از همان ابتدای بازداشت در جریان پرونده بوده‌ام و در آن دوران بازداشت موقت نیز با شخص شما و آقای فلاح دیدارهای داشته‌ام.

وی افزود: در حال حاضر به بهترین شکل ممکن از شما دارند پذیرایی می‌کنند و باید بگویم من نه با نماینده دادستان اخوت دارم و نه با شما آشنایی قبلی دارم.

قاضی مقیسه خطاب به متهم نفتی که مدعی بود عوامل اصلی این پرونده رها شده‌اند و برخی عافیت‌طلب در کناری نشسته‌اند، از متهم نفتی خواست توضیحات لازم را در این خصوص ارائه دهد.

قاضی مقیسه: دیوان عالی متهم ردیف دوم را تبرئه نکرده است

رئیس دادگاه افزود: متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی که شما آقای شمس هستید، دستگاه قضایی را متهم کردید، اما این در حالی است که دادنامه دیوان‌عالی، شما را تبرئه نکرده است. به همین دلیل است که امروز دوباره در حال محاکمه شما هستیم.

وی خطاب به مهدی شمس گفت: اگر افراد اصلی را می‌شناسید نام ببرید، چراکه ما هم دنبال این مسئله هستیم.

شمس: دوتابعیتی هستم اما به کشور پشت نکردم

متهم ردیف دوم پرونده نفتی در رابطه با دو تابعیتی بودن خود توضیح داد: بنده با اجازه مقامات، و زیر نظر مسئولان تابعیت خود را گرفتم و بیش از ۳۰ سال در خارج از کشور به همراه خانواده زندگی کردم، اما هیچ وقت به کشورم پشت نکردم.

شمس با بیان اینکه هم اکنون در خارج از کشور تحت تعقیب قرار گرفته، گفت: به خاطر مسائل مطرح شده در ایران در خارج از کشور نیز تحت تعقیب قرار گرفته‌ام و این طور چوب دو سر طلا شده‌ام.

وی با بیان اینکه اوضاع و مسائل مرتبط با تحمل کیفر و حبس‌اش در ۶ ماه گذشته بهتر شده؛ اظهار کرد: البته منکر زحمات دادستانی در این رابطه نیستم اما در این دو سال و نیم اخیر شرایط مناسبی نداشتم.

قاضی مقیسه در ادامه و در واکنش به سخنان مهدی شمس تأکید کرد: آقای شمس بهتر است امروز به جای تبلیغ علیه نظام از خود دفاع کنید. خانواده شما در خارج از ایران بودند و می‌توانستند برای ملاقات بیایند. سؤال اینجاست که کسی که متهم است به جای زندان باید کجا برود؟

متهم ردیف دوم در واکنش به این سخنان قاضی اظهار کرد: کجای قانون می‌گویند دو سال و نیم انفرادی باشد. آقای پسندیده بازپرس پرونده به من گفتند که اجازه حضور وکیل را نمی‌دهند.

قاضی مقیسه خطاب به متهم نفتی تأکید کرد: این موضوع مربوط به اوایل تحقیق بوده که اسرار نظام در آن مطرح می‌شد، درست است که دادگاه علنی است اما نباید هر حرف خاصی را بزنید.

اظهارات شمس علیه بابک زنجانی: کیفرخواست من گزینشی است

متهم ردیف دوم فساد نفتی با تأکید بر اینکه اگر بابک زنجانی دروغ می‌گوید پس در همه جای کیفرخواست باید دروغگو باشد اظهار کرد: بارها در کیفرخواست، زنجانی فردی کذاب شده اما نوبت به کیفرخواست من که رسید فردی صادق شد و اکنون براساس اظهارات او مرا متهم می‌­کنید.

مهدی شمس با گزینشی خواندن کیفرخواست صادره خطاب به دادگاه مدعش شد: باید از قرائت کیفرخواست گزینشی جلوگیری شود. اکنون افراد عافیت‌طلب در یک جا نشسته‌اند و من زندانی شده‌­ام و عوامل اصلی رها شده‌اند.

قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان شمس اظهار کرد: چطور می‌گویید عوامل اصلی را رها کرده‌اید، با این لحن شما دستگاه قضا را متهم کردید.

شمس در واکنش به سخنان قاضی خاطرنشان کرد: من کسی را متهم نکردم اما طبق گزارشات ناجا و پلیس بین‌الملل این سخنان را می‌گویم.

قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان متهم خطاب به وی گفت: آقای شمس اگر امروز در این دادگاه کسی را متهم کنید شخص خود شما باید پاسخگوی این اتهامات باشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا