حقوق بشر

عفو بین الملل: اوضاع ترکیه بشدت وخیم است

اقدام‌های سرکوبگرانه اوردوغان جامعه بین‌المللی را به چالش می‌کشد.دبیرکل سازمان عفو بین الملل گفت: اوضاع در ترکیه آنقدر وخیم است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد….

به گزارش رویترز، دبیرکل سازمان عفو بین الملل در نشستی خبری که در حاشیه نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ در شهر بندری هامبورگ در آلمان برگزار شد در واکنش به بازداشت مدیر محلی و رئیس این گروه مدافع حقوق بشر در ترکیه، از سران کشورهای دنیا خواست در برابر رهبران فراملی گرا همچون رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بایستند.

سالیل شتی برای رایزنی با سران کشورهای عضو گروه ۲۰ و درخواست از آنان برای کمک به آزادی مدیر محلی و رئیس دفتر عفو بین الملل در ترکیه به هامبورگ سفر کرده بود.

ایدیل اسر مدیر محلی عفو بین الملل در ترکیه روز چهارشنبه به همراه چندین فعال دیگر حقوق بشر بازداشت شد. بازداشت وی کمتر از یک ماه پس از رای دادگاه به دستگیری تانر قلیچ، رئیس این شعبه اتفاق افتاد. این افراد متهم به ارتباط با سازمانی شده اند که آنکارا آن را مسئول کودتای نافرجام تابستان گذشته می داند.

بیشتر کشورهای غربی از اقدام سرکوب گرانه اردوغان در ترکیه انتقاد کرده اند و بسیاری از آنان می گویند اردوغان دارد بهانه جویی می کند تا خودش را کاملا از شر مخالفان داخلی خلاص کند. اما از آنجا که ترکیه نقشی حیاتی در جلوگیری از سرازیر شدن سیل بی ثبات کننده ی پناهجویان سوری به اروپا ایفا می کند واکنش های غرب به اقدام های اردوغان خاموش شده است.

به گفته ی سالیل شتی، وضعیت پناهجویان سوری، سران کشورهای اروپایی را وادار به سازش کرده است.

دبیرکل سازمان عفو بین الملل افزود: ترکیه با بحران جدی حقوق بشری روبروست. گروه ۲۰ از یک سو نمی تواند بگوید از ارزش های دموکراسی و آزادی بیان پشتیبانی می کند و از سوی دیگر نقض آشکار حقوق بشر را نادیده بگیرد. چنین چیزی غیرممکن است.

شتی افزود: اوضاع در ترکیه آنقدر وخیم است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. تا وقتی دولت ترکیه به این نتیجه نرسد که اقدام هایش در داخل این کشور پیامدهای بدی برایش به همراه خواهد داشت اوضاع تغییر نخواهد کرد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا